avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Activitate nsm

Activitate nsm

as putea afla pe ce site-uri ?
Doresc sa aflu , daca exista o arhiva a proceselor pe internet , pentru a cauta o asemanare intr-un proces de partaj cu cel pe care ar urma sa-l deschid eu . In sensul urmator : tatal meu mi-a vandut un apartament cu act de vanzare-cumparare la 1 an de la casatoria mea . Desi s-a trecut o suma de bani in actul de vanzare -cumparare nici eu si nici fosta sotie nu i-am dat nici un ban tatalui meu . Acum la partaj fosta are pretentii la acest apartament . Am inteles de la un avocat ca acesta poate fi scos de la partaj , avand in vedere ca este dat de tatal meu . De aceea , doresc sa stiu daca pot vedea sentinte date in cazuri similare sau daca exista o arhiva electronica care poate fi consultata .
Va multumesc domnilor avocati pentru informatiile date .
1. V-as ruga ,daca se poate sa-mi spune-ti , ce anume trebuie sa cer , sa se treaca intr-un contract cu un avocat pe care voi dori sa-l angajez intr-un proces de partaj . Va intreb acest lucru , deoarece am citit aici pe forum cum anumite persoane se plangeau , ca avocati platiti de ei nu isi faceau intotdeauna treaba , decat daca erau platiti pentru fiecare serviciu facut ( acte ,reprezentare la tribunal si altele ) stiind ca un proces de partaj dureaza ceva timp .
2. Cererea de ajutor judiciar se depune inaintea depunerii dosarului sau dupa aceea .
Am divortat anul trecut , fosta sotie nu doreste sa ne intelegem amiabil in ceea ce priveste partajul . Avand un salariu net de 1014 lei doresc sa aflu in ce masura pot primi scutire sau reducere la taxa de timbru . Mentionez ca am niste probleme de sanatate ( o operatie pe coloana si o operatie pe creier pentru extirparea unei tumori ) si din pacate acest salariu de abia imi ajunge de la o luna la alta . Multumesc .
Eu si sotia am divortat la notar . In acte nu s-a stabilit nici o suma de bani ca pensie alimentara pentru fiul nostru , doar ca avem custodie comuna si la intretinerea lui trebuie sa participam amandoi parinti . Avand o casa inchiriata , sotia refuza sa imi dea partea mea din chirie , iar eu nu ii dau nici un ban pentru fiul nostru .Mentionez ca valoarea chiriei pe care ar trebui sa o primesc este de aproximativ 3 ori pensia alimentara pe care ar trebui sa o platesc pentru fiul meu . Auzind ca doresc sa intentez actiune pentru partaj , fosta sotie ma ameninta ca ma da in judecata la penal pentru ca nu ii dau fiului meu pensie alimentara . Poate face acest lucru ? Daca nu este stabilita nici o suma cum poate sa faca acest lucru ? Poate cere pensie alimentara din urma ?

Va multumesc
Sotia mea a plecat de acasa cu fiul meu anul trecut . Am divortat la notariat ,avand amandoi custodia copilului . Deoarece fosta sotie cand a plecat a luat toate economiile familiei, aceasta imi interzice sa mai vin la domiciliu actual al fiului meu pentru ca eu sa nu vad pe ce cheltuie ea banii cu care a plecat . Am dreptul sa-mi vizitez fiul la domiciliul lui pentru a vedea si conditiile in care traieste acesta ,sau daca fosta sotie nu doreste sa ma primeasca la actualul domiciliu , legea ii permite acest lucru . Fiul meu este minor . Mentionez ca de cate ori am fost acolo am avut un comportament civilizat .
Eu si sotia am construit o casa in timpul casatoriei . In acte profitand de increderea mea s-a trecut numai ea . Acum am divortat ,si nu am facut inca partajul .Intrebarea mea este daca eu pot sa ma trec in actele casei si sa ma inscriu cu rol la primarie pentru a plati impozit pentru partea mea .

Florin Vasile Ionita
Mediator
Data post: Vineri, 25 Ianuarie 2013, 14:28
Atentie: orice contract de vanzare - cumparare intre rude de gradul I este considerat donatie! Orice contract poate fi atacat in instanta, indiferent de tipul lui!

Neinformat ?
Am citit aici pe forum ca actul de vanzare -cumparare intre rude de gradul 1 se considera donatie ?

Tatal meu , mi-a dat un apartament in timpul casatoriei cu act de vanzare - cumparare . Nu am dat tatalui meu nici un ban , insa am trecut in contract o suma modica ca asa trebuia fiind un act de vanzare - cumparare . Acum sotia mea a divortat si vrea sa bage la partaj si apartamentul respectiv desi stie ca nu am dat nici un ban tatalui meu . Tata nu a putut sa-mi faca act de donatie pentru ca mai aveam 2 frati care ar fi atacat acest act si acum din pacate este decedat .
Doresc sa stiu daca acest apartament poate fi considerat donatie avand in vedere ca am fost rude de gradul 1 si ce lege si articol spune acest lucru ?

Va multumesc