avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters275599

Activitate ContSters275599

Răspuns la discuția Sold casa la sfarsit de an
Multumesc pentu amabilitate, insa, nu este ceea ce eu am intrebat. In ordinul 1917/2005 se specifica faptul ca incasarile efectuate de institutiile publice trebuie depuse in conturile deschise la trezorerie. Adevarat. Termenul de depunere este de o zi de la incasare si 2 zile de la incasare in cazul in care institutia publica este arondata unei trezorerii din alta localitate. Eu vreau sa stiu de ce nu ai voie sa ai sold in casa la sfarsit de an (sume incasate dupa terminarea programului trezoreriei si nedepusi in conturile deshise la trezorerie). Din alte discutii am inteles ca nu ai voie nici la sfarsit de trimestru, insa, din nou, nu am actul normativ. Este o nebuloasa. Programul trezoreriilor este mai scurt decat al celorlate institutii publice (ma refer la programul trezoreriilor de a primii incasari de la institutii publice). Ce ar trebui sa faca o primarie la sfarsit de perioada (trimestru, an), daca programul trezoreriei s-a incheiat si al primariei nu? Sa nu mai incaseze? Te trezesti cu fel de fel de situatii si persoane care vor sa plateasca, iar tu le spui ca nu mai ai voie pentru ca acela este programul trezoreriei. Este normal? An de an ma confrunt cu aceeasi problema.
Daca incheiati un contract de intretinere aveti dreptul sa vindeti garsoniera atata timp cat domnul este in viata?
Lucrez la o primarie. As vrea sa stiu care este actul normativ in care se specifica, ca la sfarsit de an este interzis sa ai sold in casa. Am consultat Ordinul 1235/2003 si Decretul 209/1976. insa nu este specificat la niciun articol ca nu ai voie sa ai sold in casa la sfarsit de an. Va multumesc.