avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate carmen-ioana

Activitate carmen-ioana

Răspuns la discuția Transport duba 3.5 t
Srl va avea cod caen 4941 voi avea un șofer angajat.iar activitatea va fi pe comunitate cu un contract de colaborare cu alta societate(casa de expeditii) care imi va asigura lucru.
Bună.am si eu o intrebare daca ma poate lamuri cineva
Intenționez să cumpăr o duba de 3.5 tone pe care sa o bag la o casă de expediții.inafara de un srl ce mai trebuie sa fac?Din cate stiu licenta de transport nu trebuie.am nevoie de coordonator daca am contract cu o casă de expediții?va multumesc anticipat
perioada de scolarizare a incheiat-o asteptam doar sa ii incheie caietul de ore.toate taxele sunt platite mai trebuie depus doar caietul de ore la dosar.saptamana asta dosarul va fi complect,dupa care poate sa il scoata si ma mearga la programarea pt examen.
buna ziua...va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns...sotul are permisul de conducere supendat pentru viteza pt 90 zile,a dat testul de redobandire si i sa redus pedeapsa la 30 zile.intre timp el temina scoala de soferi pt categoria c+e.intrebarea mea este urmatoarea:poate sustine examenul teoretic si practic pt adaugare de categorii atata timp cat are permisul suspendat?si daca ia examenele la sfarsitul pedepsei sa ii vina permisul cu toate cat???multumesc anticipat
buna dimineata,as avea si eu o nelamurire...sunt insarcinata in 9 sapt,am fost la medicul de familie pt o trimitere la analizele de sange si mi sa pus ca nu imi poate da deoarece nu lucrez si nu am platit cas :O deci gravidela si lauzele nu mai beneficiaza de gratuitate doar daca merg la cas cu adeverinta de la medicul ginecolog sa ma inregistrez la ei ca si gravida si sa imi platesc cas.la primul copil am fost coasigurata pe asigurarea sotului dar din pacate momentan nici el nu lucreaza #-o .ce as putea as fac???
buna as avea si eu o intrebare...am luat o amenda de radar pt depasirea vitezei legale 110 km/h pe centura orasului cu limita 50km/h #-o si evident suspendarea permisului X-(,amenda am platit-o in ziua respectiva.ma sfatuit cineva sa fac contestatie si sa cer sa mi se scada marja de eroare a aparatului radar.avocatul care sa ocupat de caz mi-a garantat 98 % sanse de castig la inceput ,mi-a venit o instiintare sa ma prezint la parchet a zis avocatul sa fac recurs ca voi castiga. a facut un recurs dar pe probele video ale politiei cica era 124 km/h acum zice au scazut sansele.in cazul in care procesul se termina in favoarea politiei si predau permisul in mod normnal pt 3 luni dupa cat timp pot da examenul de redobandire?si daca eu intre timp fac sc de soferi pt cat c+e mai trebuie sa dau examenul de redobandire?am dreptul sa dau examenul pt adaugare de categorie??? in ce fel ma poate afecta in legatura cu c+e(sunt sofer si fac curse regulate Ro-It transport persoane detin permis pt cat B,D1 si D)???multumesc anticipat
au trecut 5 ani de cand a inm prima masina.dar daca ea nu poate inmatricula numai una acum poate inmatricula una si pe sotul ei daca acesta nu detine permis auto ?
buna,matusa mea are un handicap de gradul 2 si sotul ei la fel,are o masina inmatriculata pe numele ei dar care ulterior a vandut-o si nu a radiat-o de la politie si nu mai are nici un act de la masina cum o poate radia?si nu in ultimul rand as vrea sa va intreb cate masini mai poate inmatricula fara sa plateasca taxa de timbru?ar vrea sa isi aduca 2 masini din germania pt ea si fiul ei?pot fi ambele scutite de taxa?
an uitat de un aspect important...persoana in cauza lucreaza normal fara a sti de cfs.avand si delegatii externe...
#-o
cum se poate ca un angajator sa isi bage salariatii in cfs fara ca acestea sa fie macar anuntati???din cate stiu eu acea cerere trebuie facuta de catre angajat.care sunt urmarile cfs?