avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate Ioana051

Activitate Ioana051

Discuție Contabil
Buna ziua,

Care ar fi drumul parcurs de la un curs de contabilitate la profesarea sub forma de pfa pt imm-uri? Vorbesc despre un curs ajofm.

Multumesc
Răspuns la discuția Studii necesare contabil
Am inteles. Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Studii necesare contabil
Examenul acela pt contabil autorizat e obligatoriu? Nu vreau sa ma angajez intr-o firma ci mai degraba as prefera sa lucrez de acasa, eventual ca PFA.
Răspuns la discuția Studii necesare contabil
Dar totusi am nevoie de o diploma care sa ateste faptul ca am cunostinte de contabilitate nu? Ar ajunge un curs de contabilitate primara?
Buna ziua,

In urma studiilor dobandite in cadrul facultatii de stiinte economice, profilul marketing, ma voi putea angaja ca si un contabil pt firme mici?

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Inceput afacere agricultura
Multumesc frumos.
Buna seara si bine v-am gasit.

In viitorul apropiat familia mea va obtine niste bani si ne gandim sa ii investim. Am dori sa ne infiintam o mica cultura de fructe de padure (zmeura si mur). Am pus ochii pe un teren de 1,8 hectare si consider ca e suficient pt inceput. Pe el dorim sa construim si o casa si sa amenajam o mica gradina.Eu as dori si un grajd cu cateva vaci si vreo 20 de gaini.

Nelamuriri:
-pt accesarea unor fonduri europene, trebuie sa am afacerea deja pusa pe picioare?
-cat la suta din investitie trebuie sa pun de la mine?
-ma sfatuiti sa cumpar pamantul si sa il folosesc ca avantaj pt obtinerea unor fonduri, sau sa pastrez banii pt partea mea de investitie si sa cer bani pt el?
-se mai dau fonduri pt tinerii care vor sa se mute in mediul rural?
-unde pot afla informatii necesare atat pt inceperea afacerii cat si pt atragerea de fonduri europene?
-pot primi consultanta gratuita pt inceperea afacerii si pt fondurile europene sau trebuie sa contactez o firma specializata?

Multumesc anticipat.
Daca am postat in rubrica gresita rog moderatorul sa mute subiectul, dar sa ma informeze unde l-a mutat :pleasantry:
Buna seara,

Ce fonduri as putea accesa pentru finantarea unei intreprinderi pt fabricarea peletilor de rumegus. Am cautat pe internet dar m-am incurcat in denumiri. #-oMentionez fapul ca am doar 19 ani, poate exista unele fonduri pt tineri. Nu doresc neaparat fonduri nerambursabile in proportii mari, ci mai degraba unele care sa ofere peste 100.000 E ( pretul estimat al afacerii), dar si unele care sa permita ca investitia din propriul buzunar sa fie minima poate chiar nula (Doamne ajuta:worthy:) Daca exista posibilitatea de a putea construi hala de productie in propria gosopodarie (486 m total-100mp casa) ar putea fi un avantaj. Doar ca locuiesc in Oradea, in oras si zgomotul ar putea deranja, dar daca spalatoriile de masini nu polueaza fonic, hala mea nici atat nu o va face (da, stau langa o spalatorie de masini). Am posibilitatea si de a utiliza o camera de la strada ca si magazin de desfacere al produselor. Si acesta este un atu nu-i asa? Alte detalii ar veni pe parcurs doar sa cunosc conditiile de acordare al fondurilor.

O seara frumoasa si un An Nou plin de bucurii si impliniri.