avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate mirikeus

Activitate mirikeus

Okey, dar mai mult ca sigur instalatorul va trebui sa sparga gresia vecinului pe langa WC ca sa identifice problema. Adica nu vreau sa cred ca ii curge WC-ul in baie si nu face nimic sa-l lipeasca. Are administratorul cu instalatorul voie sa faca acest lucru pe motiv ca verifica teava comuna?
Buna ziua,

Tocmai ne-am renovat apartamentul insa avem un mare ghinion cu vecinii care sunt extrem de "intelegatori si omenosi". Mai exact, vecinului de deasupra ii curge cred WC-ul sau oricum o teava care ne-a facut o pata de diferite culori pe tavan exact deasupra WC-ului nostru. Efectiv zugraveala a incepu sa pice si o culegem cu farasul. Am vorbit cu vecinul si a zis ca nu e de la el :O si nici nu a dorit sa schimbe prea multe cuvinte cu sotul iar administratorul are mai mult o atitudine de jucator in rezerva.
Dorim sa stim daca exista un temei legal, o solutie care sa-l oblige intr-un fel sa-si repare teava/WC-ul?

Multumesc frumos,
Maria
Va multumesc frumos pentru raspunsuri!:)
Inteleg ca CCC1 numiti perioada in care se primeste indemnizatia adica primul an daca optez pt 85% 1 an de zile si nu toata perioada de 2 ani (primul platit si al doilea nu). Mai mult ca sigur al doilea copil se va naste in timpul CFP si atunci veniturile din ultimele 12 luni vor fi de fapt aproape de zero...nu?

Multumesc frumos,
Maria
Dl Tudor,

Va multumesc din suflet pentru lamuriri!

Deci pentru cazul

"6. - Daca veti naste un alt copil inainte de a se termina CCC1 atunci indemnizatia pentru CCC2 va fi aceeasi cu aceea pentru CCC1 dar:
* nu mai mare de 3400 lei daca optati pentru CCC2 pana la 1 an;
* nu mai mare de 1200 lei daca optati pentru CCC2 pana la 2 ani."

indemnizatia pentru CCC2 se calculeaza tot pe baza veniturilor luate in calcul la CCC1?

O zi frumoasa,
Maria


In acest moment sunt insarcinata cu primul copil urmand sa nasc in mai. Tare mult mi-as dori sa fac si pe al doilea bebe la o distanta de maxim 2 ani :">

In situatia in care aleg indemnizatie 85% pt primul an si al doilea an fara plata:

• Vechimea&asigurarile sanatate, somajul etc sunt platite in continuare? In acest al doilea an, eu sunt asigurata medical sau pot beneficia de somaj ulterior?
• In cazul in care in acest al doilea an raman insarcinata, pot beneficia de indemnizatie? Daca da, care venituri se iau in calcul pentru calculul celei de-a doua indemnizatii? Ultimele 12 luni sau ultimele 12 luni lucrate?

Daca aleg indemnizatie 1200ron pt doi ani, aceeasi intrebare:
• In cazul in care in acest al doilea an raman insarcinata, pot beneficia de indemnizatie? Daca da, care venituri se iau in calcul pentru calculul celei de-a doua indemnizatii? Ultimele 12 luni sau ultimele 12 luni lucrate?

Va multumesc frumos pentru raspuns!