avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Activitate babasu

Activitate babasu

deci sa inteleg, ca proprietarul din actele masinii imi poate emite fiscal chiar daca a emis si la domnul Y?
Da, este adevarat ca nu detin nici un act de vanzare-cumparare al autovehiculului pe numele meu.
Insa vreau sa subliniez faptul ca pe talonul de inmatriculare nu scrie nicaieri ca autovehiculul a fost instrainat unei alte persoane.
Da, este adevarat si ca detin toate actele autovehicului in original, doar ca nu este pe numele meu. Ce ma intereseaza pe mine este daca autovehiculul poate fi radiat din circulatie din oficiu de catre politia romana, sau daca Politia Romana si cei de la fisc au o baza de date comuna, deoarece autovehiculul este radiat doar de la fisc.
In aceste conditii eu pot merge legal cu masina ?

Va rog, sa imi dati un raspuns concis
Am cumparat o masina, la ea am toate actele, carte de identitate si certificat de inmatriculare.
Masina in acte este trecuta pe numele domnului X, in schimb eu am cumparat-o de la domnul Y. Eu nu am facut nici un act de vanzare-cumparare cu domnul Y. In masina am gasit un certificat de radiere fiscala si actul de vanzare-cumparare intre domnul x si domnul Y in care motivul radierii fiscale este instrainarea autovehicului catre domnul Y. Problema este ca domnul Y nu cred ca a luat in evidenta fiscala masina, deoarece acestia sunt din comune separate. Pe mine ma intereseaza sa stiu daca domnul X care este proprietarul masinii in acte, ar putea sa ia din nou masina in evidenta fiscala la primaria dansului?
Mentionez ca au trecut deja 4 luni de cand s-a facut acel certificat de radiere intre domnul X si domnul Y.
Daca masina nu a fost luata in evidenta fiscala de domnul Y, eu mai pot circula cu ea asa, sau este radiata din oficiu? si daca a fost radiata din oficiu si eu circul cu masina ce amenda primesc.
Va rog sa ma ajutati ca nu stiu ce sa fac.
Multumesc
Răspuns la discuția inscriere masina
Mentionez ca pe talonul in original, nu scrie nicaieri ''Instrainat catre domnul Y'' Acum pot circula cu masina in momentul de fata? Impozit la masina cine plateste?
Răspuns la discuția inscriere masina
Sa va explic mai detaliat.
Am cumparat o masina, la ea am toate actele, carte de identitate si certificat de inmatriculare.
Masina in acte este trecuta pe numele domnului X, in schimb eu am cumparat-o de la domnul Y. Eu nu am facut nici un act de vanzare-cumparare cu domnul Y. In masina am gasit un certificat de radiere fiscala si actul de vanzare-cumparare intre domnul x si domnul Y in care motivul radierii fiscale este instrainarea autovehicului catre domnul Y. Problema este ca domnul Y nu cred ca a luat in evidenta fiscala masina, deoarece acestia sunt din comune separate. Pe mine ma intereseaza sa stiu daca domnul X care este proprietarul masinii in acte, ar putea sa ia din nou masina in evidenta fiscala la primaria dansului?
Mentionez ca au trecut deja 4 luni de cand s-a facut acel certificat de radiere intre domnul X si domnul Y.
Daca masina nu a fost luata in evidenta fiscala de domnul Y, eu mai pot circula cu ea asa, sau este radiata din oficiu? si daca a fost radiata din oficiu si eu circul cu masina ce amenda primesc.
Va rog sa ma ajutati ca nu stiu ce sa fac.
Multumesc
am cumparat o masina de la o persoana si am toate actele de la ea dar in masina am gasit un certificat de radiere fiscala facut de proprietarul amterior catre cel de la care am cumparat-o dar acesta nu a luat-o in evidenta daca intelege-ti ce spun cum ar trebui sa procedez sa pot inmatricula masina?sau daca se poate ca proprietarul sa o ia inapoi in evidenta fiscala