avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters276554

Activitate ContSters276554

Răspuns la discuția Cand pot sa ies la pensie?
Buna ziua,

Ma scuzati dar daca

Art. 56
(1) Fac exceptie de la prevederile art. 55 alin. (1) lit. b) persoanele care au realizat un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani in locurile de munca prevazute la art. 30 alin. (1) lit. a) si f).


" (4) Varsta standard de pensionare redusa potrivit alin. (2) lit. b) nu poate fi mai mica de 50 de ani, cu exceptia balerinilor si acrobatilor pentru care varsta de pensionare nu poate fi mai mica de 40 de ani pentru femei si 45 de ani pentru barbati.



Inseamna ca art.56 (1), lit.b), reducerea varstei standard de pensionare este de 15 ani, contrazice cele de mai sus.

Eu si colegii mei, am inteles ca daca am cotizat cel putin 20 de ani, in cazul meu se vor face chiar 20 ani si 10 luni, la implinirea vrstei de 40 de ani pot sa ies la pensie pentru limita de varsta.


Buna ziua,
Sunt nascuta pe 07.01.1975 si lucrez ca balerina la Teatrul "Toma Caragiu" Ploiesti din 1.03.1994. Vreau sa stiu daca la implinirea varstei de 40 de ani ma pot pensiona, avand 20 de ani si 10 luni lucrati in acelasi loc de munca.
Mai este valabil faptul ca varsta minima de pensionare a balerinilor este 40 ani pentru femei si 45 ani pentru barbati, cu minim 20 ani vechime?
Multumesc!