avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 468 soluții astăzi
Forum Activitate cornelyu

Activitate cornelyu

Nu cred ca e ok pentru un copil de 5 ani sa strabata distanta la doua saptamani, dar care ar fi metoda prin care as putea sa merg intr-o excursie cu copilul? chiar si peste weekend, nemaivorbind de programul de peste vara, in care mi-ar fi absolut imposibil sa fiu si la serviciu si cu copilul? Mai exista o speta asemanatoare? Are cineva cunostinta de asa ceva?
Multumesc.
Am cerut unul din doua weekend-uri sau in cazul in care nu reusesc sa cad la o invoiala cu sotia, sa petrec eu weekendurile impare de peste an cu copilul iar cele pare sa ramana la domiciliul mamei.
Consider ca fiind aberant acest mod de a petrece timpul cu copilul! Cum pot sa ma duc 1 zi cu el la munte sau la mare? Ca trebuie sa-l aduc acasa la mama lui la ora 19.
Am cerut o luna in vacanta de vara, in care sa-l pot lua si sa pot merge cu el la domiciliul meu.
Ancheta sociala imi este favorabila pentru a putea lua copilul la mine.
Ca sa nu mai spun ca judecatoarea ma amenintat in sedinta ca "o sa suport consecintele" ca nu am acceptat programul impus de sotie!
Buna Ziua,
Va rog, ce parere aveti despre urmatoarea decizie a unei instante in ceea ce priveste programul de vizita cu copilul ?

" ... dupa urmatorul program:
-in zilele de sambata si duminica din primul si al treilea week-end al fiecarei luni, intre orele 10-19, la domiciliul reclamantei parate;
-in prima saptamana a vacantei de Paste, zilnic intre orele 10-19, la domiciliul reclamantei parate;
-in prima saptamana a vacantei de iarna, zilnic intre orele 10-19, la domiciliul reclamantei parate;
-in primele doua saptamani ale lunii iulie si in primele doua saptamani ale lunii august, zilnic intre orele 10-19, la domiciliul reclamantei parate."

OK. Ce sa inteleg? Ca desi am divortat, acum sunt obligat, prin aceasta decizie, sa va vad zilnic cu fosta sotie? In conditiile in care domiciliul meu se afla la 200km de domiciliul minorului.
Cum pot ataca? Unde sa ma adresez?
Multumesc frumos!
legal (pe buletin) ultimul domiciliu comun a fost in Bucuresti. Inca nu mi-e clar daca faptul ca ea a plecat in provincie cu copilul si si-a schimbat fara acordul meu actul de identitate conteaza sau nu.
Am locuit impreuna si in provincie dar cu domiciliile diferite conform actelor de identitate.
Multumesc.
Unde anume trebuie depusa? La Bucuresti sau in provincie unde se afla minorul si sotia. Care este instanta competenta?
Multumesc!
Da, locuiam cu sotia dar copilul era la bunici in 90% din timp. Practic, sotia a fost nevoita sa accepte "sprijinul" bunicilor in a creste copilul din cauza specificului serviciului meu. Eu fiind nevoit sa calatoresc mult in afara tarii. Astfel, ea a decis ca e mai bine sa plece in provincie cu copilul eu urmand sa ma duc la ei in perioda in care eram liber. A cerut transferul din Bucuresti in orasul natal fara sa ma consulte, punandu-ma astfel in fata faptului implinit. Sotia mostenit un apartament si acolo am decis sa ne organizam ca familie pana cand copilul o sa creasca si sa ne intoarcem in Bucuresti ulterior. Nevoit fiind, am acceptat. Minorul locuia acolo cu noi doi in special in weekend, restul timpului ramanand la bunici. Prin natura serviciului, am lucrat ceva mai mult de 1 an intr-un oras invecinat dar copilul tot la sfarsit de saptamana era cu noi.
Copilul are putin peste 4 ani.
Multumesc anticipat de ajutor!
Buna Ziua,

Am aflat cu stupoare ca sotia mi-a cerut divortul. Asta atunci cand am fost la usa bunicilor si am cerut ca sa-mi dea copilul ca sa-l duc acasa.
Am trait un crampei din viata asa cum nici dusmanilor nu le-as dori. Copilul era in spatele usii si striga la mine. Eu nu reuseam sa-l vad. #-o
Am solicitat sprijinul politiei la 112. Mi-au spus ca atat timp cat exista un proces, ei nu au nicio putere si ca bunicii sunt proprietari in locuinta lor si evident ca nu pot patrunde nici macar ei acolo fara un mandat.
Mentionez ca inca nu mi-a fost comunicata oficial decizia sotiei. Nu am primit nici un telefon macar, ce sa mai zic de recomandata...
Sotia, care se afla in imposibilitate de a-si contrazice parintii, a refuzat si ea sa-mi permita accesul la copil.
Am mers la procuratura... nu am reusit sa gasesc sprijin.
Am mers la sectorist... nici aici nu am avut sanse.

Va rog, de 48 de ore nu reusesc sa-mi vad copilul!!!
Unde sa scriu? Pe cine sa sun? Ajutati-ma cu un sfat, va rog!

F11 a scris:

Discutati cu sotia sa nu mai accepte serviciile acestui conducator auto, cred ca e mai simplu nu? De copil nu se poate pune problema pentru ca in cazul lui ambii parinti decid cu privire la sanatatea, educatia si altele ce decurg din exercitarea autoritatii parintesti.
Pe de alta parte dumneavoastra doriti sa privati un om de dreptul de a mai conduce doar pe presupuneri. Subiectul unui accident vascular poate fi orice persoana fizica la orice varsta.


Nu, nu este mai simplu deoarece sotia nu constientizeaza pe deplin gravitatea situatiei, chiar daca verbal este de acord cu mine. Asa cum am afirmat mai devreme, relatiile mele cu ruda respectiva nu sunt cele mai bune. Asta nu ma face sa-mi doresc sa privez pe cineva de un drept, daca acea persoana chiar are un drept legal in aceasta speta. Sunt ingrijorat si nu doresc sa fac nimanui niciun rau. Nu sunt genul care se panica de "drobul de sare" dar problemele medicale sunt reale.
Sunt la curent ca un accident vascular nu este singular in momentul in care acesta sa produs. E ca la cutremur, intotdeauna are cel putin o replica. Aceasta poate fi minora sau nu. Faptul ca este o persoana hipertensiva si trecuta bine de prima tinerete nu face decat sa-mi sporeasca ingrijorarea.
Doresc doar sa stiu ca am facut tot ce puteam face pentru a-mi proteja familia.

Multumesc!
Multumesc "cyan" ! A fost prima optiune. Nu a functionat! :(
Va multumesc pentru raspuns. O sa caut adresa de contact a Sfantului Duh. :) :o)
Din pacate, este o situatie cu care ma confrunt si ingrijorarea mea este una reala. Nu pot dialoga cu aceasta ruda la modul civilizat. I-am facut cunoscuta preocuparea mea dar fara niciun rezultat favorabil. Sunt direct responsabil in fata legii de sanatatea copilului meu, asta fara a nesocoti preocuparea mea reala in a elimina acest factor de risc in ceea ce-l priveste.
Orice sfat menit sa ma ajute sa abordez (poate diferit) aceasta situatie mi-ar fi de folos.
Repet, dialogul direct este imposibil, in mod civilizat vreau sa spun.

Multumesc frumos!