avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 266 soluții astăzi
Forum Activitate rbigiu

Activitate rbigiu

Sotia mea este in concediu crestere copil pana in august, cand vor trece cei doi ani de concediu. Intrebarea mea este: cei de la locul de munca au obligatia sa o primeasca la serviciu, sau nu au aceasta obligatie si o vor trimite in somaj?
Va multumim din suflet! Ne-ati linistit!

Indraznesc sa va intreb si daca stiti unde anume trebuie sa mergem sa anulam impunerea?
Va multumesc din suflet!
Buna ziua,

Va rog frumos ajutati-ma cu un raspuns!

Bunicul meu a decedat in 2005, el fiind pensionar din 1990. Pana cand a decedat el a desfasurat activitati de dulgherie individuale pentru care platea la stat un anumit impozit anual. Zilele acestea bunica mea a primit o instiintare de restanta de plata in valoare de 1100Ron pentru asigurari de sanatate calculate din 2002.

Cum este posibil asa ceva? Ce se poate face? Daca bunicul meu platea acel impozit pentru activitatea individuala de dulgher, de ce dupa atatia ani trebuie sa plateasca acesti bani? Bunica mea este in pragul disperarii.

Multumesc anticipat pentru raspuns!
Anii de grupa a II-a cum se calculeaza? Mama are 15 ani in care se incadreaza si la grupa a II-a. Calculul pe care ea la facut este de 3 luni la anul de munca in grupa. Este corect?
Multumesc pentru lamurire!

Asadar, mama are 32 de ani in munca din care 4 ani de grupa a II-a. Cum ii afecteaza aceasta perioada pensionarea anticipata? Poate sa iasa la pensie anticipata partial inainte de ianuarie 2017?

La anii de vechime in munca se iau in calcul si anii lucrati in afara tarii, in Italia, cu contract? Avand in vedere ca lunar primeste fluturas cu sume retinute pentru pensii.
tudorvaleriu a scris:


- Pentru ca indeplineste stagiul complet de cotizare poate solicita pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 1 luna, in luna mai 2014.





Multumesc pentru raspunsul prompt.

O nelamurire am mai avea. Ati spus ca mama se poate pensiona la 56 de ani si 1 luna. Aceasta varsta, mama o implineste in mai 2016 si nu mai 2014.
Buna ziua!
Parintii mei sunt ambii in somaj si au situatii destul de grele si am vrea sa stim cand se pot pensiona anticipat partial.

Mama s-a nascut pe 15 aprilie 1960 si are 32 de ani de munca iar tata s-a nascut pe 23 august 1958 si are 34 de ani de munca. De asemenea tata are si stagiul militar satisfacut. Acesta se ia in calcul?

Ce se intampla cu concediile medicale pe care le-au avut dea lungul timpului? Li se scad din stagiul prestat?