avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters277797

Activitate ContSters277797

Va rog sa-mi spuneti cum pot sa-mi schimb numele de utilizator? Daca sterg contul pot sa-l creez din nou cu nume utilizator modificat dar pastrand restul datelor?
Multumesc
Discuție Evaluare imobil
Fostul sot cu care sunt in partaj judiciar, a evaluat imobilul la un pret cu care nu sunt de acord, avand in vedere ca depaseste valoarea de piata in acest moment (am convenit tacit sa-i platesc sulta, deci ii convine o valoare cat mai mare). Daca solicit expertiza tehnica, valoarea data de expert poate fi mai mica, aprox. identica sau mai mare decat cea stabilita de fostul sot. Prin ce mijloace legale pot determina o valoare cat mai corecta, avand in vedere ca vanzarea libera pe piata nu este o solutie pe care acesta o accepta?
Multumesc
Răspuns la discuția Inchiriere coproprietate
multumesc pentru lamuriri
Am un proces de partaj in derulare. Imobilul care face obiectul partajului este locuit de fostul sot, eu locuind momentan in alt spatiu. Imobilul este bun comun dobandit prin contributie egala. Dupa divort am revenit la numele anterior casatoriei. Intrebarile sunt:
- pot inchiria o camera din imobilul bun comun ?
- este necesara trecerea noului nume in CF?
- este nevoie de acordul fostului sot pentru a face posibile aceste doua aspecte?
Cu multumiri.
Am vizualizat site-ul -curtea de apel.ro, unde am avut surpriza de a citi(in dosarul aflat pe rol) urmatoarele: " obiectiuni depuse la raportul de expertiza"!!
Nu am cunostinta de nici un raport de acest fel,si nici nu am fost solicitata sa particip, de unde apar obiectiuni si ce pot face in aceasta situatie?
Multumesc
Multumesc mult, o zi minunata!
Nu am fost prea clara in explicarea situatiei, intradevar. Am incheiat un contract de premediere, apoi s-a initiat procesul la judecatorie, dat partea adversa doreste sa mergem din nou la mediere.
Am initiat o premediere inaintea intentarii unui proces. La propunerea partii adverse, am acceptat o noua intalnire in vederea medierii. Este corecta decizia mea? influienteaza medierea derularea procesului, sau are vreun impact asupra lui in situatia in care tot nu se ajunge nici de aceasta data la o intelegere?
multumesc
Art.325 NCC, obliga sotii sa-si acorde sprijin material reciproc. Acesta obligatie ramane valabila si in situatia in care -el/ea, la un moment dat nu mai vrea sa munceasca, pentru simplul motiv ca veniturile familiei sunt suficiente pentru intretinerea a doua persoane? Ce mijloace de proba se pot aduce, la un eventual partaj?
Discuție credit
Fostul sot, impreuna cu care am contractat un imprumut in calitate de codebitor, a achitat integral creditul in avans fara sa-mi aduca acest lucru la cunostinta. Acum prin actiunea de partaj imi cere sa-i achit jumatate din aceasta suma, plus dobanzile rezultate din neplata sumei de la data solicitarii pana la finalizarea partajului...!
Intrebarea mea: este justa solicitarea lui? restituirea creditului( cu codebitor-eu) este un act admis, de vointa unilaterala? ii datorez intradevar dobanzi?