avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Activitate onitza_eu

Activitate onitza_eu

Multumesc foarte mult pentru raspuns.Succesiunea se va realiza in Italia insa voiam sa stiu daca si casa din Romania se poate dezbate in Italia sau va trebui sa o dezbat din nou in Romania.
Concubinul meu mi-a lasat prin testament toata averea lui constand in imobile in Italia si Romania.Acesta era in curs de divort cu a doua sotie insa aceasta refuza sa semneze actele finale.El mai are o fiica din prima casatorie careia i-a donat jumatatea lui de casa facuta cu prima sotie.As dori sa stiu ce cota parte pot avea cele doua avand in vedere ca eu sunt unica mostenitoare trecuta in testament desi se stipuleaza faptul ca el le-a facut deja donatii pe timpul vietii.Cum se procedeaza cu imobilul din Romania dupa dezbaterea mostenirii din Italia?Se va dezbate din nou aici?
Răspuns la discuția AF cu datorii catre fisc
Plicul a venit pe nume debitor desi noi eram pe AF , iar executarea silita se face pentru dobanzi si penalitati TVA diferenta de impozit anual de regularizat (asa scrie pe somatie).Si cum as putea sa procedez avand in vedere ca au trecut 7 ani?
Buna ziua!Am si eu o problema la care sper sa-mi puteti raspunde.
Am avut deschisa o firma AF impreuna cu sotul meu pe care am inchis-o in anul 2004.Cei de la Fisc ne-au chemat in anul 2007 sa ne spuna ca firma are o datorie pentru neplata TVA-ului unor anumite marfuri in valoare de 6000 lei.Recent am primit doua scrisori(pentru mine si sotul meu) de data aceasta pe persoana fizica in care scria ca s-a inceput executarea silita pentru neplata tva-ului acelor marfuri.Este posibil ca datoria sa se transpuna catre noi pentru ca asociatia familiala nu mai exista?Si din cate am inteles datoriile dupa 5 ani se prescriu...ce se va intampla cu noi daca nu platim datoria care intre timp a crescut la 8000 lei?