avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate marialazarcta

Activitate marialazarcta

Am in fiecare luna 1-2 metri cubi de apă în plus fata de ce declar ,este normal si legal acest lucru?
De 25 de ani nu am căldură, țevi de căldură în casă și nici pe casa scării,în schimb plătesc la fel cu cei care beneficiază de căldură, partea din condomeniu.Este legal?
Ce pot sa fac ,pentru că nu cred că este normal sa plătesc ceva de care nu beneficiez?
Sunt debransata de la caldura de 15 ani,prin apartamentul meu nu trece nici o teava de caldura,pe scara si in uscator nu am nici un calorifer si nici o teava de caldura,cu toate astea ,din 2010, platesc caldura in medie cate 50-60ron pe luna.Am avut luni cand am platit si 90ron,in mod egal cu cei care au caldura si locuiesc la mansarda.Ce vreau eu sa stiu ,este urmatorul lucru:cum se poate sa platesc caldura la "consum comun"de la niste tevi izolate termic aflate la subsolul blocului???Vreau sa inteleg cum este posibil ,in Romania secolului XXI,sa li se permita unor firme sa jegmaneasca cetatenii acestei tari intr-un mod atat de grotesc?Daca niste tevi sunt IZOLATE TERMIC cum mai pot ele sa degaje caldura si sa mai si inregistreze pe repartitor.Asta se intampla doar in blocul meu,o alta familie care a renuntat la caldura ,dintr-un alt bloc,nu are nici un leu de plata la caldura .Ei nu au tevi care trec prin subsol?Legea nu este pentru toti la fel?
Va rog sa-mi dati un sfat si ce ar trebuii sa fac in continuare.Va multumesc.