avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate nzreka967

Activitate nzreka967

Răspuns la discuția Esalonare datorii
Ordin nr 1853 2011
În cazul persoanelor juridice, la cererea de acordare a eşalonării de plată se anexează şi următoarele documente:
a) copia ultimei situaţii financiare anuale depuse la oficiul registrului comerţului/organul fiscal competent, după caz;
b) situaţia încasărilor şi plăţilor pe ultimele 6 luni anterioare datei depunerii cererii de acordare a eşalonării la plată, conform modelului prevăzut în anexa nr. 3;
c) copia ultimei balanţe de verificare;
d) programul de restructurare sau de redresare financiară semnat de reprezentantul legal al contribuabilului, care va conţine şi argumentarea posibilităţii plăţilor pe perioada solicitată la eşalonare;
e) situaţia privind indicatorii orientativi şi alte informaţii, prevăzută în anexa nr. 6.
(6) În cazul persoanelor fizice, la cererea de acordare a eşalonării la plată se anexează şi următoarele documente:
a) registrul-jurnal de încasări şi plăţi sau, după caz, acte prin care se dovedesc veniturile contribuabilului pe ultimele 6 luni anterioare datei depunerii cererii de acordare a eşalonării la plată;
b) programul de redresare financiară sau orice alt document similar care va conţine şi argumentarea posibilităţii plăţilor pe perioada solicitată la eşalona
Răspuns la discuția Jurnale TVA - program Saga
Da apar la operatiuni exigibile facturile achitate pe loc cu chitanta, si da, nu au fost probleme la control. :)
Răspuns la discuția Jurnale TVA - program Saga
Buna
Si eu am avut control, si nu am avut nici o problema, cu jurnalele, numai o singura data o factura storno nu stornat si de la TVA neexigibil. Cand am cumparare sau vanzare platita pe loc, inregistrez plata direct de la iesiri sau intrari facturi dupa validare dau plata sau incasare.. Deci va spun nu am avut nici o problema cu jurnalele.
Răspuns la discuția Cota TVA aplicabila acum
24%, 9%, 5% nu stiu la ce dar contine jurnalul si declaratia aceste cote.
Răspuns la discuția Cumparare bilet de avion
Dupa cum stiu eu nu se aplica taxare inversa, se inregistreaza fara TVA, nu se declara in D390. Se trece in D300 la randul 26 si 26.1
Programele de contabilitate pun automat suma exigibila la randul unde normal era inainte valoarea din jurnal pe o luna. Nu conteaza din ce luna provine.
Multumesc de ajutor. =D>
Buna ziua
Intrebarea mea este, factura de bunuri catre un partener non UE adica Turcia trebuie intocmita cu sau fara TVA. Mentionez ca firma de export este platitor de TVA in Romania, si firma care este beneficiar, este tot o firma platitor de Tva in Turcia. Se aplica Taxare inversa? Cum se declara...Factura trebe fara TVA si se plateste TVa in vama...
Multumesc anticipat