avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 677 soluții astăzi
Forum Activitate soso39

Activitate soso39

Cand am platit produsul, am platit si asigurare ,tot la ei, nu cred ca exista un asigurator.
''Asigurarea de distributie asigura protectie premium. Iti vom redistribui pachetul de indata fara costuri suplimentare daca este declarat pierdut sau distrus.''
Sincer, eu cred ca problema este la POSTA ROMANA (aici, sunt delicat ,cand spun probleme), foarte multe comenzi fara ''urmarire'' nu mi-au ajuns niciodata.
Buna ziua
Am comandat si platit un telefon de pe un site din Olanda pe data de 4 dec. 2017, ptr. care am ''tracknumber'' si ar fi trebuit sa ajunga in 15 zile.
Coletul apare ajuns in Ro. de pe data de 4 ian.2018 si de atunci nici o informatie. Am intrebat la oficiul postal, unde pot depune o reclamatie, mi s-a spus ca nu se poate, coletul apare ca fiind in tranzit.
Am trimis un mesaj la serviciul clienti a site-ului respectiv unde am cerut returnarea banilor . Raspusul lor a fost sa mai astept sa faca o ancheta care ar dura 1-2 luni. Eu am platit separat si asigurare ptr. produs.
Cum imi pot recupera banii ? Este inadmisibil sa platesc un produs pe care e posibil sa-l primesc dupa 5 luni, daca o sa-l primesc vreodata
Buna ziua
In noiembrie 2016 mi-am dat demisia (prin email) de la firma unde eram angajat, demisie acceptata. Dupa plata ultimului salariu i-am sunat si am intrebat de ce nu mi s-a platit si zilele de concediu neefectuat pe anul 2016. Acestia mi-au comunicat ca ptr. aceasta plata trebuie sa ma prezint la sediu sa semnez niste documente. Problema este ca sediul este in Bucuresti iar eu locuiesc in provincie.
Exista o baza legala prin care sa-i oblig la aceasta plata?
Cat timp am fost angajat la ei mi-am primit salariul in cont fara a semna nici un document, acum de ce nu se poate, mizeaza pe faptul ca nu fac eu un drum pana la Bucuresti ptr. acesti bani.
Multumesc
Buna ziua
Muncesc in afara tarii cu contract in Romania (o luna la munca/ o luna libera). Firma angajatoare este obligata sa-mi plateasca zilele facute pe drum (2 zile dus/2 zile intors), +indemnizatia de strainatate ? Daca da puteti va rog sa-mi spuneti unde gasesc precizat acest lucru ?
Multumesc
Răspuns la discuția Divort la notar cu 2 copii minori
Multumesc si scuze va rog
Răspuns la discuția Divort la notar cu 2 copii minori


Trebuia sa specific acest lucru la notar ? Se poate face si la semnarea divortului ?
Eu am unde sa ma duc, am o garsoniera dobandita inaintea casatoriei, dar nu vreau sa plec pana nu rezolva cu ratele la banca (sa gaseasca girant ca sa preia rata) si i-am cerut 50% din ratele platite pana in prezent, lucru cu care nu este de acord si vrea sa facem partaj.
Ea vrea ca eu sa parasesc repede casa ptr. a o aduce pe mama si sora ei care au ceva probleme.
Răspuns la discuția Divort la notar cu 2 copii minori


Multumesc, asa ma gandeam si eu ca e normal. Sotia insista ca trebuie sa plec ptr. ca am declarat la notar ca fiind locuinta unde raman copiii si eu am drept de vizita la sfarsitul saptamanii si in vacante, ea vrand sa-si aduca aici mama si sora.
Răspuns la discuția Divort la notar cu 2 copii minori
Multumesc ptr. raspuns dar intrebarea mea era daca eu pot locui in acest apartament pana la partaj sau trebuie sa-l parasesc pe 16 noiembrie cand semnam actele la notar ptr. divort.
Buna seara.
Am hotarat amiabil cu sotia sa divortam la notar. Am fost de acord ca domiciliul copiilor sa fie la actuala locuinta si sa platesc 1/3 din venit ptr. cei doi copii minori.
Problema este ca locuinta a fost dobandita in timpul casatoriei prin credit "Prima casa". Pe 16 noiembrie trebuie sa semnam la notar, intrebarea este : eu sunt obligat de la aceasta data sa parasesc locuinta comuna , unde am si domiciliul ?
Multumesc
Buna ziua.
Cu cate zile libere se compenseaza zilele de sambata si duminica in situatia in care nu mi se da ''spor'' ? Programul este 12 ore.