avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata salariu+diurna ptr. zilele pierdute pe drum.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata salariu+diurna ptr. zilele pierdute pe drum.

Buna ziua
Muncesc in afara tarii cu contract in Romania (o luna la munca/ o luna libera). Firma angajatoare este obligata sa-mi plateasca zilele facute pe drum (2 zile dus/2 zile intors), +indemnizatia de strainatate ? Daca da puteti va rog sa-mi spuneti unde gasesc precizat acest lucru ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela CHIRAZOF , Avocat 16:12, 1 Noiembrie 2016
Potrivit art.44 alin.2 C.mun., salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport şi cazare, precum şi la o indemnizaţie de delegare, în condiţiile prevăzute de lege sau de contractul colectiv de muncă aplicabil.
Conform art. 18 din Codul muncii:
(1) În cazul în care persoana selectată în vederea angajării ori salariatul, după caz, urmează să îşi desfăşoare activitatea în străinătate, angajatorul are obligaţia de a-i comunica în timp util,
înainte de plecare, informaţiile prevăzute la art. 17 alin. (3) , precum şi informaţii referitoare
la:
a) durata perioadei de muncă ce urmează să fie prestată în străinătate;
b) moneda în care vor fi plătite drepturile salariale, precum şi modalităţile de plată;
c) prestaţiile în bani şi/sau în natură aferente desfăşurării activităţii în străinătate;

d) condiţiile de climă;
e) reglementările principale din legislaţia muncii din acea ţară;
f) obiceiurile locului a căror nerespectare i-ar pune în pericol viaţa, libertatea sau siguranţa
personală;
g) condiţiile de repatriere a lucrătorului, după caz.
(2) Informaţiile prevăzute la alin. (1) lit. a) , b) şi c) trebuie să se regăsească şi în conţinutul
contractului individual de muncă.
(3) Dispoziţiile alin. (1) se completează prin legi speciale care reglementează condiţiile
specifice de muncă în străinătate.
Verificati continutul CIM si vedeti de ce prestaţii în bani şi/sau în natură beneficiati.
Verificati si HG 518/1995 privind unele drepturi şi obligaţii ale personalului român trimis în străinătate pentru îndeplinirea unor misiuni cu caracter temporar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Delegarea tabita_hreniuc tabita_hreniuc Buna ziua, ma poate ajuta si pe mine cineva. Am o firma care recruteaza lucratori pentru munca in Italia. As dori sa stiu ce acte sunt necesare pentru ... (vezi toată discuția)
Delegatie franta anakis_80 anakis_80 Buna ziua, Ma adresez dvs. cu o intrebare referitoare la deplasarile in strainatate. As vrea sa stiu ce acte trebuie sa fie intocmite pentru delegarea ... (vezi toată discuția)
Diurna strainatate, companie romanesca privata gappo_grup gappo_grup exista reglementari in ceea ce priveste diurna acordata pt. cetatenii romani care lucreaza in strainatate tot pt. companii romanesti private (salariul il ... (vezi toată discuția)