avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Activitate Darius_babel

Activitate Darius_babel

Chiar daca ai certificat de handicap, iti trebuie cerere speciala pt acel permis, valabil pe o perioada limitata de timp. Dar cand vezi un om in baston, oare il tine pt a fi la moda sau are o afectiune cronica? Daca era o masina cu 3-4 baieti mai "facuti", sigur le spunea cu frumosul sa mute masina, dar asa e cand vezi 1 strain, aplici legea direct.

ynocentta a scris:

Dv puteti invoca ce doriti,dar realtatea consta in acea ca nu detineti decizie/certificat de incadrare in grad de handicap
Aveti dreptul legal sa contestati in termen legal sanctiunea aplicata,urmand ca in instanta sa va prezentati si argumentati apararea cu documente medicale
Este hazardat sa ne pronuntam in locul judecatorului care detine autoritatea si suveranitatea deciziei

Multumesc pentru răspuns.
Nu contest legea, nici atributiile politistului, dar am câteva nelămuriri:
1. Daca platesc si contest, nu este un nonsens? Si daca am câștig de cauză, mai primesc banii inapoi?
2. Am toate actele medicale valabile, sunt pe lista de asteptare pt a 2 a proteza la 3 spitale, pt ca NU AU PROTEZE gratuite pentru diagnosticul si varsta mea si nici nu am 16000 de lei ca sa ma operez la privat. De aceea am baston pt distante mai mari.
3. Sunt o persoana fara amenzi, cu studii postuniversitare, nu cred ca meritam sa fiu tratat asa si nu inteleg pt ce motiv a cerut buletinul sotiei.
4. Consider ca un avertisment era suficient, eram la masina, locurile erau libere, nu incurcam pe nimeni.
4. La instanta trebuie sa ma prezint personal, cu avocat sau se poate judeca in lipsă? Pt ca daca am de facut 3 drumuri, tot 1000 de lei mă costă.
Multumesc!

Voinea Liviu a scris:

Faceti ce doriti dvs...
Dar daca aveti probe in ceea ce sustineti,platiti amenda la jumatate din minim si contestati in instanta,solicitand anularea PV sau in subsidiar inlocuirea amenzii cu avertisment.

Faptul ca sunteti din alt judet si tocmai plecati,eu nu l-as specifica,sa fiu sincer..
Aduceti dovezi medicale care sa ateste ca pt diagnosticul dvs deplasarea este dificila si nerecomandata pe distante lungi...

Nu a abuzat de statutul de politist,si-a facut meseria si v-a dat amenda.



Contestare amenda de parcare pe locurile rezervate persoanelor cu dizabilitati - Brasov.
Buna ziua! Sunt din alt judet, am fost 2 zile in vacanta cu sotia la Bv. In ziua plecarii, am trecut pe la Carrefour sa ne aprovizionam pt drumul de intoarcere. Fiind diagnosticat cu coxartroza bilaterala, am o proteza la un sold si sunt pe lista de asteptare pentru a doua proteza la celalalt picior, ma deplasez foarte greu, cu un baston. Din cauza faptului ca nu am gasit un loc de parcare mai aproape de intrare, am parcat pe un loc rezervat persoanelor cu handicap, toate celelalte fiind libere. Mentionez cu nu am depus dosar pt handicap, cu toate ca pot beneficia de gradul 3, conform diagnosticului dat de medic. La iesire, in timp ce ma pregateam sa urc in masina, apare un logan cu un echipaj de politie din Bv, si vine direct in fata masinii, blocandu-ma. Coboara un agent corpolent, se prezinta rapid si imi cere actele pt ca am parcat ilegal. Ii explic ca tocmai ce plecam si ca sunt din alt judet, drumul este lung si ca am dovezi pt diagnosticul de coxartroza. Aveam si radiografia de bazin la mine si baston. Nimic! Nu conteaza nimic, nu am permisul de handicap la parbriz, iau amenda. I am spus sa mi dea avertisment si sa ma lase, a facut mai rau, a tipat la mine, a cerut si buletinul sotiei si ne a spus sa asteptam la masina ca "ne-a prins". Totul a fost inregistrat de camera lui, despre care m a anuntat ca o poarta. Dupa 25 de minute de scris, vine cu un zambet ironic si imi spune ca am de plata 4000 de lei, nu 2000 cat era minim, pt ca am avut obiectii. Nu am semnat PV si i am spus sa l trimita prin posta. Recunosc ca eram parcat ilegal, dar tinand cont de faptul ca tocmai ce plecam, sunt din alt judet si i am aratat iesirea din spital, ca am proteza si coxartroza, consider ca a abuzat de statutul sau de politist (local sau municipal, nu stiu, era in negru si scria politia pe el). Ce pot face? Platesc minim 1000 de lei si contest in 15 zile la judecatoria Bv, nu platesc si contest sau platesc si nu mai vin in viata mea in Bv? Am sanse sa fiu inteles in conditiile date? Multumesc!
Răspuns la discuția Mostenire!
Nu are parinti, are doar nepoti, din partea unui frate. Cand a facut testamentul, i-am propus sa facem act de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere, dar nu a vrut. Se pot incheia testamente la mai multi notari? Daca ma duc la notarul unde a facut testamentul, se poate afla daca s-a incheiat alt testament in alta parte?
Discuție Mostenire!
Am primit prin testament un apartament, cu toate bunurile din el, de la o cunostinta, care este in viata. Nu este si nici nu a fost casatorita.. Nu are copii. Am investit acolo, ex. izolatie termica, geamuri, plata lunara utilitati, cadastru, carte funciara. Ce garantie am ca intr o noapte nu se razgandeste? Cum imi pot recupera banii, daca se razgandeste? Poate face mai multe testamente si sa se foloseasca de banii nostri? Cum sa procedez ca sa fie bine si pt mine si pt acea persoana?
Multumesc!
Răspuns la discuția Taxa auto 2013
Am fost astazi la Anaf. Raspunsul acestora a fost ca acum este in vigoare taxa de mediu din 2012, care fusese suspendata, iar in aproximativ 30 de zile vom fi taxati cu taxa de timbru 2013. Deci, oricati utilizatori ar fi avut masina, SE VA PLATI taxa. Dupa legea veche 2012, pentru Logan 1.6 cu 170 co2, cumparatorul are de platit 7.900 lei!!! Calculatorul pentru legea noua nu a venit deocamdata. Adica, voi ramane cu masina pana o dau la Rabla.
Discuție Taxa auto 2013
Buna seara! Am o nelamurire legata de noua taxa de mediu 2013. Am un Logan fabricat in 2005. Eu l-am cumparat de la al 2-lea proprietar in septembrie 2007, fiind al 3-lea proprietar. Bineinteles ca nu am platit nicio taxa. Doresc sa-l vand unui al patrulea proprietar. In noua lege nu se specifica sau nu am inteles eu, decat ca "taxa este achitata la prima inmatriculare in Ro sau prima vanzare". In cateva zile este vandut. Noul proprietar trebuie sa achite taxa? Multumesc anticipat pentru raspuns.