avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate nagal12

Activitate nagal12

Răspuns la discuția Colectare deseuri periculoase
Salut,

Si eu sunt nou in domeniu, dar din cate am vazut pana acum, daca citesti cu atentie legislatia referitoare la gestionarea deseurilor gasesti cam tot ce ai nevoie....www.anpm.ro, acolo vei gasi legislatia necesara pentru diferitele categorii/tipuri de deseuri....poti lua legatura cu cineva de la APM din judetul tau si sa aflii mai multe de la acesta...
Buna ziua

In urma discutiei avuta cu superiorii mei am aflat ca se doreste colectarea si dezmembrarea VSU dar nu si comercializare pieselor obtinute in urma dezmembrarii.
Cam astea sunt datele....restul trebuie sa aflu...Ati putea sa imi dati mai multe detalii despre acest tip de activitate?


Va multumesc!
Ma poate ajuta cineva pe tema vehiculelor scoase din uz? Mai exact, as dori sa aflu ce autorizatii si de la ce institutii imi sunt necesare pentru a incepe activitatea de colectare a VSU, si care sunt demersurile necesare autorizarii?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Test angajare sofer ADR
Multumesc mult freeelis :)
Stii cumva unde gasesc un test la sfarsitul caruia sa am si variantele corecte? Nu este deloc domeniul meu acesta si mi-ar fi imposibil sa evaluez raspunsurile.
Buna ziua,

Societatea la care lucrez doreste sa angajeze un sofer cu atestat ADR pentru transoprtul deseurilro periculoase (ulei uzat). As avea nevoie de un model de test pentru alegerea candidatului care va fi angajat pe pustul vacant. Ma poate ajuta cineva?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Colectare deseuri periculoase
Buna ziua,

Astazi am primit in sfarsit o mana de ajutor in sensul ca mi-a trimis si mie un excel pt gestiunea deseurilor. Eu aveam deja unul facut, o sa le combin pentru a rezulta o gestiune cat mai corecta si mai transparenta.Tot astazi mi-a spus ca imi va trimite excat formularul care trebuie completat si trimis la mediu, precum si adresa de e-mail.
Cat despre partea cu plate....avem un parteneriat cu un antrepozit fiscal, noi colectam uleiul si il predam mai departe pentru eliminare catre acest antrepozit.Problema mea este ca am deja incheiate 22 de contracte, unele dintre ele avend deja o anexa prin care este stabilit pretul pe care il oferim.....cum as putea sa revin asupra lor astfel incat sa nu pierd clienti? Ce modalitate concreta de efectuare a platii in schimbul uleiurilor uzate imi sugerati?

Multumesc.
Răspuns la discuția Colectare deseuri periculoase
Definete-mi te rog termenul de antrepozit fiscal....eu sunt agent de vanzari si trebuie sa ma ocup si de relatia cu mediu si raportarile necesare privind gestiunea deseurilor....sunt nou in acest domeniu....ma poti ajuta cu mai multe detalii????
Răspuns la discuția Colectare deseuri periculoase
Buna,

Depinde de client, unora le oferim un pret pentru ulei, dar nu tuturor clientilor, depinde de mai multi factori.....
Răspuns la discuția Colectare deseuri periculoase
Buna ziua,

Am aflat de la ultimul dvs. mesaj ca la firma este un responsabil de mediu.Acesta mi-a spus ca ma va ajuta initial cu declaratiile pentru mediu, pe urma va trebui sa ma descurc singur.Problema mea e ca am colectat ceva ulei deja, dar nu am depus nicio raportare la mediu.....Ma puteti ajuta cu modele de rapoarte care trebuiesc completate si predate la mediu?

Multumesc!
Răspuns la discuția Colectare deseuri periculoase
Buna Shanty,

In primul rand vreau sa iti multumesc pentru ajutorul dat.Intre timp am recititi legislatia referitoare la acest obiect de activitate (cu atentie :D) si am demarat exdinderea autorizatiei de mediu :).Nu stiu exact cum e cu mesajele private, dupa cum probabil ai observat, am cont de o saptamana pe avocatnet :D. Ai putea sa ma ajuti si cu declaratiile care trebuiesc depuse la mediu?Sefii mei nu stiu ce trebuie depus....eu va trebui sa ma ocup de asta si fiind la inceput sunt putin in ceata. Pana acum, am identificat 3 declaratii care trebuiesc depuse la mediu, dar este un jurist la firma care imi spune ca nu cunosc inca toata documentatia aferenta colectarii de deseuri periculoase si nepericuloase, doar ca el nu are timp sa imi explice...."tre sa inveti si singur" - imi spune.Ma poti ajuta?

Multumesc mult!