avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Activitate petitemichele

Activitate petitemichele

Revin .
Am fost la Judecatorie si intr-adevar,extrasul din Registrul special e valabil pentru ONG-uri.
Sunt banci care nu solicita acel extras.Va multumim mult pentru raspunsuri.
ynocentta a scris:

Modificarile la structura reprezentantilor asociatiilor de proprietari nu este necesar sa fie comunicata la judecatorie
Dovada calitatii persoanelor respective se face cu hotararea adunarii generale a proprietarilor

O sa cautam o banca care nu solicita acel extras din Registrul special.
Nu stiu de ce nu e de ajuns doar acea Hotarare a Adunarii Generale p.entru a deschide un cont bancar.
Dr.Virgil Dan Amza a scris:

ceea ce spuneti e valabil pentru ONG-uri, nu pentru asociatii de proprietari.
Multa lume e derutata, mai ales din zona bancilor...

Banca a solicitat acel extras actualizat din Registrul special al Asociatiilor si Fundatiilor.
Iulian Manea a scris:

In Registrul Asociatiilor si Fundatiilor se inregistreaza modificarile. Acesta apartine de Tribunal.

Am fost la Judecatoria din oraselul nostru , la Arhiva si nu mi s-au dat prea multe relatii.
Mi s-a spus sa depunem o cerere,dar ca nu crede ca poate sa ni se elibereze un extras,ci cel mult un certificat de grefa, poate .

In acel extras ce se specifica?
Hotararea Adunarii Generale a proprietarilor nu e de ajuns pentru a deschide un cont bancar?
Buna dimineata,
Componenta Comitetului Executiv al Asociatiei noastre s-a schimbat de vreo 2 ani,insa nu am inregistrat-o nicaieri.Unde trebuie s-o inregistram?
Vrem sa deschidem un cont bancar si ni se cere un extras
din Registrul special al Asociatiilor si Fundatiilor.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
patrie
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
oracol
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
temerar
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
regim
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
natural