avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Activitate rodica_bizdoaca

Activitate rodica_bizdoaca

Buna ziua,

Firma doreste achizitionarea unor servicii electronice de la un furnizor extern care ne pune la dispozitie hardware-ul si licentele de baza ( cloud computing ). Peste acestea firma ruleaza o aplicatie proprie si furnieaza servicii catre terti.
Puteti va rog sa ma sprijiniti cu incadrarea corecta a serviciilor cloud achizitionate de la terti ? Sunt aceste drepturi de utilizare considerate active fixe necorporale, avand in vedere ca nu vom detine infrastructura respectiva ?
Cu multumiri anticipate,
Rodica Bizdoaca
Multumesc.
Cum se poate contesta rezultatul comunicat al unei achizitii directe?
Autoritatea contractanta nu a precizat in solicitare aceasta posibilitate.
Un IMM care are ca structura actionar X (80%) si Y (20%) trebuie sa declare unde altundeva X este actionar minoritar ( de exemplu X este membru fondator intr-un ONG iar in alt ONG are drept de vot de 33%).

Avand in vedere ca sunt X in situatia descrisa mai sus, la licitatiile publice, pot fi considerata membru grup sau a unei retele de operatori economici ?

Multumesc!
Răspuns la discuția Expert fonduri europene neplatit
Sunt deja foarte hotarata :-) Au avut un scan al semnaturii mele, pe care il utilizeaza fara permisiunea mea, deci este un abuz sau cum vreti sa-l numiti.
Am fost la Trezorerie sector 3. In concluzie : NU SE POATE DECAT UNDE ESTE SEDIUL SOCIAL! Asta ca sa nu mai fie induceri in eroare.
Va multumesc .
Buna ziua,

As dori sa deschid cont la trezorerie in sector 3. Firma ar sediul social in alt judet.
Este posibil, si daca da ce documente trebuie sa prezint?

Multumesc.
Răspuns la discuția Expert fonduri europene neplatit
Nu , nu a gasit alt expert.

Procedura de schimbare este permisa numai in situatia de boala sau deces. La client nu au fost prezentate documnetele in vederea inlocuirii. Contractul este in desfasurare de cateva luni, firma utilizeaza semnatura mea pe toate rapoartele.

Sa sugerez eu ca vorbim de inselatorie, escrocherie, uz de fals ( rapoartele pleaca cu semnatura mea, fara permisiunea mea) , firma a incasat deja 2 facturi , .........prin urmare o plangere penala ajuta?
Ce se poate un expert in situatia in care firma care l-a nominalizat, castigat si actualmente se afla in executia unui contract , obtinut in baza OG 34, tergiverseaza semnarea contractului cu expertul ( care isi indeplineste obligatiile pozitiei pentru care a fost nominalizat ca si expert cheie) ?