avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate fdlsperanta1

Activitate fdlsperanta1

Răspuns la discuția baza calcul concediu medical
In lunile in care a avut numai concediu medical se ia in calcul salarul brut aferent concediului medical (chiar daca nu are ore lucrate), iar pentru luna noiembrie trebuie adunat brutul aferent orelor lucrate cu brutul aferent concediului medical.
Pentru persoanele care au lucrat in anul 2012 cu conventie civila, trebuiesc facute adeverinte cu venitul realizat ? (i-am declarat in decl.205).
Pana acum le dadeam fise fiscale 2 , dar acum ca nu se mai fac fise fiscale, este obligatoriu sa le facem adeverinte ?

In Legea 448/2006 exista urmatorul articol:

Art. 78. - (1) Persoanele cu handicap pot fi încadrate în muncă conform pregătirii lor profesionale şi capacităţii de muncă, atestate prin certificatul de încadrare în grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel judeţean sau al sectoarelor municipiului Bucureşti.
(2) Autorităţile şi instituţiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care au cel puţin 50 de angajaţi, au obligaţia de a angaja persoane cu handicap într-un procent de cel puţin 4% din numărul total de angajaţi.
(3) Autorităţile şi instituţiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care nu angajează persoane cu handicap în condiţiile prevăzute la alin. (2), pot opta pentru îndeplinirea uneia dintre următoarele obligaţii:
a) să plătească lunar către bugetul de stat o sumă reprezentând 50% din salariul de bază minim brut pe ţară înmulţit cu numărul de locuri de muncă în care nu au angajat persoane cu handicap;
b) să achiziţioneze produse sau servicii realizate prin propria activitate a persoanelor cu handicap angajate în unităţile protejate autorizate, pe bază de parteneriat, în sumă echivalentă cu suma datorată la bugetul de stat, în condiţiile prevăzute la lit. a).
___________
Litera b) a fost modificată prin punctul 3. din Ordonanţa de urgenţă nr. 86/2008 începând cu 27.06.2008.

(4) Fac excepţie de la prevederile alin. (2) instituţiile publice de apărare naţională, ordine publică şi siguranţă naţională.
(41) Fac excepţie de la prevederile alin. (3) lit. b) unităţile protejate înfiinţate în cadrul organizaţiilor persoanelor cu handicap care pot desfăşura şi activităţi de vânzări/intermedieri, cu condiţia ca minimum 75% din profitul obţinut să fie destinat programelor de integrare socioprofesională pentru persoanele cu handicap din organizaţiile respective. Aceste unităţi au obligaţia prezentării unui raport financiar la fiecare început de an, din care să rezulte cum au fost utilizate fondurile obţinute prin activitatea comercială.
___________
Alineatul (41) a fost introdus prin punctul 4. din Ordonanţa de urgenţă nr. 86/2008 începând cu 13.06.2009.

Am intalnit pareri diferite in ceea ce priveste aplicabilitatea alin.41 din acest articol, la unitatea mea protejata infiintata pe baza acestei legi,in cadrul unui ONG, unitate care are 21 de angajati din care 9 persoane cu handicap si care desfasoara activitati de vanzari/intermedieri pe langa cele de productie.

Parerea mea este ca nu se aplica acest alineat la unitatea mea protejata deoarece, chiar daca sunt persoana juridica, nu am 50 de angajati, am doar 21 si din care 9 sunt cu handicap, dupa cum am spus mai sus. Eu cred ca acest alineat se refera la unitatile protejate care au peste 50 de angajati si in acest caz ar trebui sa lucreze la randul lor cu alte unitati protejate.

Daca gresesc, va rog sa ma corectati.(am mare nevoie de un raspuns).

In Legea 448/2006 exista urmatorul articol:

Art. 78. - (1) Persoanele cu handicap pot fi încadrate în muncă conform pregătirii lor profesionale şi capacităţii de muncă, atestate prin certificatul de încadrare în grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel judeţean sau al sectoarelor municipiului Bucureşti.
(2) Autorităţile şi instituţiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care au cel puţin 50 de angajaţi, au obligaţia de a angaja persoane cu handicap într-un procent de cel puţin 4% din numărul total de angajaţi.
(3) Autorităţile şi instituţiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care nu angajează persoane cu handicap în condiţiile prevăzute la alin. (2), pot opta pentru îndeplinirea uneia dintre următoarele obligaţii:
a) să plătească lunar către bugetul de stat o sumă reprezentând 50% din salariul de bază minim brut pe ţară înmulţit cu numărul de locuri de muncă în care nu au angajat persoane cu handicap;
b) să achiziţioneze produse sau servicii realizate prin propria activitate a persoanelor cu handicap angajate în unităţile protejate autorizate, pe bază de parteneriat, în sumă echivalentă cu suma datorată la bugetul de stat, în condiţiile prevăzute la lit. a).
___________
Litera b) a fost modificată prin punctul 3. din Ordonanţa de urgenţă nr. 86/2008 începând cu 27.06.2008.

(4) Fac excepţie de la prevederile alin. (2) instituţiile publice de apărare naţională, ordine publică şi siguranţă naţională.
(41) Fac excepţie de la prevederile alin. (3) lit. b) unităţile protejate înfiinţate în cadrul organizaţiilor persoanelor cu handicap care pot desfăşura şi activităţi de vânzări/intermedieri, cu condiţia ca minimum 75% din profitul obţinut să fie destinat programelor de integrare socioprofesională pentru persoanele cu handicap din organizaţiile respective. Aceste unităţi au obligaţia prezentării unui raport financiar la fiecare început de an, din care să rezulte cum au fost utilizate fondurile obţinute prin activitatea comercială.
___________
Alineatul (41) a fost introdus prin punctul 4. din Ordonanţa de urgenţă nr. 86/2008 începând cu 13.06.2009.

Am o mare dilema in ceea ce priveste aplicabilitatea alin.41 din acest articol, la unitatea mea protejata infiintata pe baza acestei legi,in cadrul unui ONG, unitate care are 21 de angajati din care 9 persoane cu handicap si care desfasoara activitati de vanzari/intermedieri pe langa cele de productie.#-o
Discuție LEGEA 448/2006
Sunt o unitate protejata infiintata pe baza Legii 448/2006 in cadrul unui ONG, am 20 de angajati din care 9 sunt persoane cu handicap si desfasor activitati de productie dar si activitati de vanzari/intermedieri.
Am o nelamurire in ceea ce priveste art.78,alin.(4'). Acest aliniat se aplica si la unitatea mea protejata sau nu ?(am intalnit pareri diferite).

Cuprinsul art.78 din L448 este urmatorul:

Art. 78. - (1) Persoanele cu handicap pot fi încadrate în muncă conform pregătirii lor profesionale şi capacităţii de muncă, atestate prin certificatul de încadrare în grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel judeţean sau al sectoarelor municipiului Bucureşti.
(2) Autorităţile şi instituţiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care au cel puţin 50 de angajaţi, au obligaţia de a angaja persoane cu handicap într-un procent de cel puţin 4% din numărul total de angajaţi.
(3) Autorităţile şi instituţiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care nu angajează persoane cu handicap în condiţiile prevăzute la alin. (2), pot opta pentru îndeplinirea uneia dintre următoarele obligaţii:
a) să plătească lunar către bugetul de stat o sumă reprezentând 50% din salariul de bază minim brut pe ţară înmulţit cu numărul de locuri de muncă în care nu au angajat persoane cu handicap;
b) să achiziţioneze produse sau servicii realizate prin propria activitate a persoanelor cu handicap angajate în unităţile protejate autorizate, pe bază de parteneriat, în sumă echivalentă cu suma datorată la bugetul de stat, în condiţiile prevăzute la lit. a).
___________
Litera b) a fost modificată prin punctul 3. din Ordonanţa de urgenţă nr. 86/2008 începând cu 27.06.2008.

(4) Fac excepţie de la prevederile alin. (2) instituţiile publice de apărare naţională, ordine publică şi siguranţă naţională.
(41) Fac excepţie de la prevederile alin. (3) lit. b) unităţile protejate înfiinţate în cadrul organizaţiilor persoanelor cu handicap care pot desfăşura şi activităţi de vânzări/intermedieri, cu condiţia ca minimum 75% din profitul obţinut să fie destinat programelor de integrare socioprofesională pentru persoanele cu handicap din organizaţiile respective. Aceste unităţi au obligaţia prezentării unui raport financiar la fiecare început de an, din care să rezulte cum au fost utilizate fondurile obţinute prin activitatea comercială.
___________
Alineatul (41) a fost introdus prin punctul 4. din Ordonanţa de urgenţă nr. 86/2008 începând cu 13.06.2009.