avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate inger_parasit2013

Activitate inger_parasit2013

Va multumesc !
ANALIZE MEDICALE MAMA-FIICA INCURCATE
Buna ziua dragilor, am o problema ... Am facut analize de sange impreuna cu fetita mea de 4 ani, la un laborator renumit in Brasov care ne-au incurcat analizele si ne-au dat niste rezultate de speriat ...
Si nu vreau sa mentionez cat am platit ...
Ca orice parinte ... am trait clipe grele gandindu-ma ca, copilul meu nu este ok ... Mi-am dat seama de incurcatura pe motiv ca facand si eu aceeasi analiza aveam o valoare incredibila si asta pentru ca sunt pacient cu transplant si fac lunar aceasta analiza cunosc/ aproximez din istoric, cam unde ar trebui sa fie rezultatul in mod obisnuit.
Am fost internata in spital si ulterior am avut nevoie de consultatie gastoenterologica pentru ca m-i s-a facut rau ...
Sunt foarte bulversata, dati-mi un sfat !
Ma gandesc sa cer toti banii inapoi si sa repet toate analizele la alt laborator plus prejudiciul creeat, dar nu stiu in baza carei legi pot solicita asta. Multumesc anticipat si sanatate voua tuturor
Am si eu o nelamurire ...
Sotul meu a facut cerere pentru a sta acasa cu copilul, iar eu am declarat pe propria raspundere ca NU am facut o astfel de cerere in baza legii 19/2020, oferindu-i sotului aceasta posibilitate, insa eu ma aflu in concediu medical (am fost activa pana acum o saptamana la serviciu) in perioada identica in care sotul a declarat ca nu are cu cine sa stea copilul nostru de 3 ani.
Eu sunt om cu transplant hepatic 2017 (cu imunitate 0 si risc inalt de infectare) si urmeaza sa mai fac o interventie chirurgicala care imi interzice sa fac efort fizic (nu voi putea sa ridic o perioada), in acest caz am nevoie mare de ajutorul sotului care sta acasa cu copilul.
Intrebarea este : eu pot beneficia in continuare de medical si simultan cu cererea sotului ?
Pentru ca eu voi fi acasa, dar cu restrictii.
Stiu ca modificari legislative au loc in fiecare an si cu atat mai mult in perioada curenta.
As vrea sa procedez corect. Multumesc anticipat . Sanatate tuturor.
Răspuns la discuția PROTECTIA CONSUMATORULUI
Va multumesc !!!
Răspuns la discuția PROTECTIA CONSUMATORULUI
La cate se intampla in tara noastra .... de unde stiu eu ca este adevarat ????
Nu avem dreptul sa stim exact ?
Buna dimineata, intrebare !
Am avut o reclamatie la ANPC de unde am primit raspunsul :
"Operatorul economic a fost sanctionat contraventional conform legislatiei in vigoare."
Am posibilitatea sa aflu mai mult ??? Sau cum a fost sanctionat ? Cu ce suma ?
Răspuns la discuția DECIZIE PENSIE
Concret, ce trebuie sa fac eu acum ?
Răspuns la discuția DECIZIE PENSIE
Va foarte multumesc, dar de unde 927 lei ??? Pe decizie nu apare aceasta suma !
Scrie la punctul B din decizie total drepturi 735 lei
Si scrtie la puntul H din decizie valoarea punctului de pensie = 871.70 lei
Cuantumul ultimei pensii de boala primita este 875 lei
Răspuns la discuția DECIZIE PENSIE
Da,
Punctaj mediu anual (pe decizia de trecere la pensie limită de vârstă primită în 08.01.2019) = 0.84213
Plata drepturilor de v-a face începând cu data de 26.12.2016 asta scrie la punctul C tot în decizia primită pe 08.01.2019
Iar ca și punctaj pe cupon pensie (are pensie de boală momentan și alt cupon nu a primit ...pe acesta de boală NU scrie punctaj de pensie
Răspuns la discuția DECIZIE PENSIE
Bună ziua domnul Mircea,
În anul 2016 mama mea a solicitat adăugare grupa de muncă (la serviciul unde lucrase nu îi trecuse încadrarea activității în grupa II-a de muncă, toate colegele mamei și inclusiv ea au dat fabrica în judecată și au primit această încadrare) mă gândesc că la aceasta se referă pre că doar asta s-a întâmplat în 2016.
Decizia a primit-o acum pe 8 ianuarie 2019