avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate george_cretulescu

Activitate george_cretulescu

Răspuns la discuția Înselãciune
Pozele le am de la cineva.nu de pe facebook-ul sau.
Am nevoie de avocat, de pe acuma?Sau numai in instanta?Multumesc.
Răspuns la discuția Înselãciune
Pai l-am sunat pe curier si mi-a data detalii cum era imbracat,si ca are mustata.
L-am cautat pe net in orasul sau si pe facebook,si ;l-am gasit exact cum la descris curierul.
Curierul a zis ca nu a vazut nimeni cand a ridicat coletul teparul.

Nu o sa pot demonstra ca el la ridicat?
A dat date false.

Eu l-am sunat si l-am recunoscut si dupa voce.dar el neaga totul.
Va rog daca se poate sa ma mai ajutati cu niste sfaturi.
In plus,ip-ul de pe care sa dat teapa,e de la el din cartier.

Azi mi-a trimis mesaj sa sterg pozele si acuzatiile si opreste procesul civil.
A spus sa las politia sa isi faca treaba,ca altfel isi face dreptate singur.

ce sa fac?multumesc.

Mentionez ca am aflat numele sau real din citatia de la civil,si  plangere am facut in rem.
Răspuns la discuția Înselãciune
Am depus plangere penala. De o luna jumate inca nu sa dat numar de la parchet.

Pai am aflat detsule deja despre el. El se conecta de la wirelles, nu de acasa. Nu prea pot demonstra mare lucru.
Am depus converstaiile de pe mess, mailuri.
A dat date false la curier. Am mai gasest doua persoane intepate prin aceeasi metoda in acelasi oras,dar si politia a zis ca va fi foarte de greu de demonstrat.

El poate sa spuna ca nu a facut nimic in acest fel. Nu va recunoaste nimic, mai are si un tupeu jegos.
Mie mi-a spus ca asteapta sa vina politia la el, ca nu are nici net nici pc, nici produsele de care este vorba.

Si luat si el avocat,are din ce bani.numai pe mine m-a prejudiciat cu 12.000 lei.

Am vorbit cu unul la care ia dat teapa mai demult, politia s-a ocupat de caz, sa ajuns la ip, unde statea o femeie, si era wirelles.

Deci ce pot pati in civil? Se va suspenda pana se termina penalul?

Discuție Înselãciune
Buna ziua.
Intampin o problema serioasa.

Am luat o teapa pe net.
Am schimbat prin curier cu un anumit, doua obiecte.eu am trimis ceva el altceva.
El acum nu mai recunoaste nimic, si spune ca cine stie cui am trimis si ca cine stie ce era in colet.

Cum mi-am dat seama cine e?
L-am cautat pe net dupa semnlamentele date de curier, si am gasit poze cu persoana imbracata exact ca in cea zi cand a ridicat coletul. Am trimis poze la curier si a zis ca tipul din poze e cel care a ridicat coletul.

Problema e urmatoarea.
Am publicat poze cu el pe diferite site-uri, am luat legaura pe facebook cu amici de a lui, si chiar si telefonic.

Ieri m-am trezit cu citatie, sa ma prezint la judecatorie in orasu sau,a depus actiune in pretentii.

A zis ca l-am denigrat virtual si real, fara sa detin probe, si ca faptul ca il recunoaste curierul nu este o proba certa.

Imi cere 10.000 lei daune, de ce am publicat poze fara dovezi, si de ce l-am facut de ras in toata Romania. Eu sunt sigur ca el e teparul. Mai strang dovezi.

Ce sa fac in continuare. Cum ma pot apara?

[Editat - va rog sa lasati spatiu dupa semnele de punctuatie (punct sau virgula) ca sa va putem citi mesajele]
Discuție legea 202/2010
Buna ziua.
Va rog sa imi spuneti daca legea 202/2010 se aplica pentru orice fel de inselaciune
Buna ziua
M-ar interesa daca este aplicabila textul de mai jos in cazul unei inselaciuni pe internet.

Speta pe scurt.Eu am trimis un obiect,el trebuia sa imi trimit alt obiect dar a trimis altceva.
Am depus plangere,se misca extrem d egreu.Dupa o luma abia acuma e la procuratura sa i se dea numar,si sta acolo de saptamana trecuta.

Ma intereseaza daca e aplicabila legea,deoarece teparul a spus ca daca fac in asa fel incat sa iasa doar cu o amenda,atunci imi da totul inapoi,si 1000 lei(de care nu am nevoie,nu ii vreau)

El; nu isi recunoaste fapta,dar probabil prezentandui aceasta lege am sa il conving.

AStept urgent un raspuns.Multumesc. cu respect.

Art. 74¹. „In cazul savarsirii infractiunilor de gestiune frauduloasa, inselaciune, delapidare, abuz in serviciu contra intereselor persoanelor, abuz in serviciu contra intereselor publice, abuz in serviciu in forma calificata si neglijenta in serviciu, prevazute in prezentul cod, ori a unor infractiuni economice prevazute in legi speciale, prin care s-a pricinuit o paguba, daca in cursul urmaririi penale sau al judecatii, pana la solutionarea cauzei in prima instanta, invinuitul sau inculpatul acopera integral prejudiciul cauzat, limitele pedepsei prevazute de lege pentru fapta savarsita se reduc la jumatate.
Daca prejudiciul cauzat si recuperat in aceleasi conditii este de pana la 100.000 de euro, in echivalentul monedei nationale, se poate aplica pedeapsa cu amenda. Daca prejudiciul cauzat si recuperat in aceleasi conditii este de pana la 50.000 de euro, in echivalentul monedei nationale, se aplica o sanctiune administrativa, care se inregistreaza in cazierul judiciar.
Dispozitiile prevazute la alin. (1) si (2) nu se aplica daca faptuitorul a mai savarsit o infractiune de acelasi gen, prevazuta de prezentul cod, intr-un interval de 5 ani de la comiterea faptei, pentru care a beneficiat de prevederile alin. (1) si (2)”.
Buna ziua.

Am depus o plangere penala pentru inselaciune online.
Am adus dovezi tot ce am putut.
Acum am fost la politie si mi-au spsu ca dosarul a fost trimis la parchet pentru a i se da numar de inregistrare al doilea.
Imi puteti spune va rog cum se poate trimite la parchet daca nu sa luat declaratie faptuitorului, si nici martorilor?

Ce se va intampla mai departe si de ce a fost trimis la parchet fara audierea invinuitului?
Multumesc frumos.
Buna ziua.
In urma cu 5 zile am convenit cu o persoana sa face schimb prin curier. Eu am trimis un [editat] telefon origina, iar el trebuia sa imi trimita un laptop. Am ridicat coletul, si cand am ajuns acasa, l-am desfacut si era o placa de lemn.
As merge sa depun plangere. Darcei de la curier ma sfatuit sa nu depun, deoarece persoana nu pote fi trasa la raspundere, si voi cheltui multi bani pe avocati
Problema este ca eu nu am facut listing la colet, si nu am declarat valoarea. Curierul a refuzat sa ma despagubeasca, deoarece nu pot demonstra ce era in colet.
L-am sunat pe tepar, iar acesta a zis ca el mia trimis leptop,si ca are martori, si ca ma da in judecata daca il stresez.
Va rog sa ma indrumati ce pot sa fac.
Cei de la curier mi-au spus ca au mai fost asa cazuri,dar politia nu se implica deoarece eu nu pot aduce probe certe ca teparul mi-a trimis un lemn,si nici ca eu i-am timis telefonul. Ce sa fac.pe ce cale sa ,erg? opc? Multumesc.