avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 271 soluții astăzi
Forum Activitate dorinarad

Activitate dorinarad

Buna ziua! Am primit decizia de pensionare anticipata, (03..01. 2024) in cat timp trebuie sa o pun in plata?
Disponibilizare posibila? Am 62 ani, sufar de un neoplasm metastazat, incadrat in gradul de handicap grav cu insotitor personal. Lucrez la redactarea unor documente intr-o institutie, am 41 de ani munca si intrebarea este: Institutia ma poate disponibiliza inainte cu 2 ani de-a implini anii de munca (43), tinand cont ca pensia mi-ar fi diminuata valoric cu 2 ani?
Doresc sa stiu cat de legal este "umblatul" dupa donatii pt diferite motive, la usa apartamentului?
Buna ziua !
Am fost diagnosticat in anul 2011 cu cancer de prostata,dupa care a urmat operatia de prostatectomie radicala .Mentionez ca deocamdata,nu am facut nici un tratament de chimioterapie,sau radioterapie,urmez un tratament preventiv(daca putem sa-l numim asa).La 11 luni dupa operatia de cancer,a fost nevoie de un implant de 2 stenturi .Mentionez din nou ,ca nu am facut infarct,deoarece s-a descoperit stenozele cu putin timp inaintea de al face.
Lucrez in program normal,intr-o munca de birou.
Intrebare:As avea dreptul la un certificat de handicap ?
Va multumesc pt. atentia acordata si va doresc multa sanatate !