avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate lilireli

Activitate lilireli

un SRL platitor impozit pe profit acorda tichete cadou salariatilor ( val mai mare de 150 lei), salariatii nu au copii minori
valoarea totala a tichetelor cadou se incadreaza in limita de 2% chelt sociale, deci este chet deductibila la calc impozitului pe profit
aceste tichete se impoziteaza la salariat? au acelasi regim ca si tichetele de masa?
exista o limita valorica a tichetelor cadou acordate?
va rog sa-mi spuneti care sunt obligatiile fiscale ale firmei referitor la acest subiect.
Multumesc.
buna ziua, firma a depus un proiect de finantare in 2011 pentru un soft de contabilitate + hard la autoritatea nationala de management , in mai 2013 a achitat prima de succes, urmeaza a se semna contractul de finantare.
cererea de rambursare se depuna in termen de 3 luni de la semnarea contractului
am inteles ca toata evidenta contabila care are legatura cu proiectul se evidentiaza in conturi analitice distincte
partea suportata de firma 30 5, finantare 70 %
Intrebarea mea este : daca firma achizitioneaza soft + hard in luna semnarii contractului ,este obilgata sa achite integral furnizorul din fonduri proprii ca ulterior sa primeasca cei 70% ?
trecerea la venituri a partii de amortizare aferente finantarii se inregistrea doar cand au intrat banii de finantare in cont sau din momentul punerii in functiune a mijl fixe? ( poate fi o diferenta de 2-3 luni din momentul punerii in functiune si momentul primirii finantarii)
Cum ar fi corect ?
va rog daca se poate sa-mi dati mai multe detalii referitoare la inregistrarea in contabilitate a fondurilor nerambursabile ( parte contabila si implicatii fiscale)
multumesc
Răspuns la discuția REVENDICARE TEREN
Multumesc, va rog sa-mi spuneti care este procedura in cazul revendicarilor, am inteles ca nu se efectueaza de catre norat ,ci prin procuratura?
Buna ziua,
sotul meu a primit dupa decesul bunicii un certificat de mostenitor.Acum dupa 6 ani de la decesul bunicii ,un unchi, fiul defunctei , a facut diverse demersuri ( nu ne-a pus in tema cu procedura ) de a revendica niste terenuri care au apartinut bunicii ,terenuri care au fost nationalizate.
Acest unchi ne-a socilitat anumite sume de bani pentru aceste demersuri.Ne-a spus ca formalitatile referitoare la transferul proprietatii pe numele sotului nu se efectueaza de catre notar si ca nu ar fi necesara prezenta sotului la intocmirea actelor.Mentinez ca acest unchi nu are procura notariala prin care sa semneze documente in numele sotului, doar procura prin care sa depuna in numele nostru diverse acte.
care este procedura legala si ce formalitati trebuie efectuate in cazul punerii in posesie a terenului obtinut din revendicari.
Multumesc.
Discuție taxa radio -tv
Sunt societatile obligate sa achite taxa de radio cf L41/94 daca nu au contract incheiat cu radiodifuziunea romana ( nu cei care au baruri,terare,restaurante) ?

Societatea Romana de radiodifuziune trimite somatii de plata si amenintari cu chemare in instanta catre societati, cum ar trebui raspuns la aceste somatii?
Multumesc
care ar fi baza legala ?
o societate A SRL cu activitate de comert en-gros de produse IT cumpara de la un furnizor B SRL (importator) o imprimanta multifunctionala, in baza unei comenzi de la un client, clientul nu mai doreste achizitionarea produsului ,firma A returneaza lui B produdul ,iar acesta din urma solicita o taxa de 60 euro pentru a prelua marfa , respectiv a storna factura. Intre firma A si B este o colaborare de peste 10 ani.
In contractul comercial incheiat intre A si B nu sunt mentiuni cu privire la perceperea unei taxe in caz de retur marfa .de mentionat ca perioada de la achizitionarea marfii si retur a fost de 2 zile.Cheltuielile de transport sunt suportate de A.
Exista un temei legal prin care furnizorul B poate percepe o astfel de taxa?
Multumesc.