avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate pmariusl

Activitate pmariusl

Răspuns la discuția drept de folosinta
masina este cumparata noua in 2007 in leasing, la doua luni de la achizitie au disparut din casa actele masinii si un rand de chei , cand am nevoie de masina " ii cer voie " si cheile .
masina a disparut din parcare de aproximativ 2 saptamani , nu inteleg este un bun dobandit in timpul casatorie
Buna ziua ,

sunt in proces de divort si urmeaza patajul , avem impreuna o fata majora studenta ,
apartamentul este ipotecat , sotia nu vrea sa renunte la imobil in favoarea mea iar eu de dragul copilului accept , problema care se ridica este valoarea despagubirii pe care sotia este dispusa sa o plateasca ( aprox 30% , dupa 21 de ani decasatorie ) .
Veniturile sotiei nu permit plata ratelor catre banca ( este bugetara ), daca nu ajungem la intelegere care este solutia ?

multumesc .
Buna ziua ,

sunt casatorit de 21 de ani ( suntem impreuna de 25 ) , sotia mea doreste sa ne despartim , dar vrea tot ...casa , masina , custodia copilului ,etc.
In timpul casatoriei am cumparat un auto nou , este pe numele ei , in timp a pus " stapanire" pe masina in proportie de 95% din timp , acum masina a disparut din parcare , ( acum 7 zile am reusit sa intru in posesia unui rand de chei , dupa care a chemat politia acasa pentru ca o abuzez psihic ) .
In acest moment a intentat proces de "punere sub protectie" .
ce pot sa fac eu in acest moment ca sa conduc masina ?..asta in cazul in care o gasesc .
am dreptul sa conduc masina ?