avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate mcalugarita

Activitate mcalugarita

Buna ziua,
Ce facilitati pot sa primesc de la stat, dat fiind faptul ca am deschis un SRL și am angajat o persoană cu norma întreaga?
Unde pot vedea toate facilitățile pe care le poate da statul unui angajator?
Mulțumesc frumos!
Bună ziua,
Ma puteți ajuta va rog frumos cu ceva materiale sau idei despre esecul in audit?
Trebuie sa fac un proiect și nu știu de unde sa încep și nici de unde sa ma documentez.
Mulțumesc frumos!

Bună ziua,
Ma puteți ajuta va rog frumos cu ceva materiale sau idei despre esecul in audit?
Trebuie sa fac un proiect și nu știu de unde sa încep și nici de unde sa ma documentez.
Mulțumesc frumos!
Încheiere contract munca

Bună ziua, am fost angajata de o firma de contabilitate din București, pentru o alta firma cu punct de lucru în Craiova, perioada determinata 3 luni, perioada proba 15 zile lucrătoare.
M-au chemat din prima zi de lucru pentru instructaj 5 zile în București, dar eu nu am primit decât prima pagina din contract întrucât mi-au zis ca este stufos iar politica firmei este sa nu trimită pe email și ma așteaptă la București unde-mi vor da și contractul.
Pe prima pagina deja am observat ca au scris ca-mi voi desfășura activitatea la punct lucru+sediu. Ce sa înțeleg?
Menționez ca punct de lucru ei nu au în Craiova.
În situația în care merg la București și nu sunt deacord cu contactul sau clauzele din acesta pot renunță la post?
Sau ma obliga sa le plătesc toate cheltuielile pe care le-a făcut firma cu mine, gen: cazare, transport, diurna, test PCR, etc.?
Mulțumesc frumos pentru răspuns!
Bună ziua,
Va rog sa ma ajutați cu un răspuns legat de faptul ca în urma solicitării unor acte suplimentare de la angajator( nota lichidare, adeverinta de venit, adeverinta concedii medicale), acesta a refuzat sa mi le dea, motiv pentru care am sesizat ITM-ul ( acum este în verificare).
Pe aceasta perioada de verificare, angajatorul poate sa-mi trimită o adeverinta necesara pentru somaj? ( este un alt document, fata de cele pe care le-am solicitat initial).
Sau după soluționarea sesizării le pot solicita acest ultim document împreună cu celelalte documente?
Mulțumesc frumos pentru înțelegere!
Bună ziua,
Mi-a încetat CIM cu data de 24.09.2021
În perioada 12.07-13.08.2021 conf unei decizii interne ni s-a scurtat programul cu o ora urmând ca aceste ore sa fie recuperate în lunile nov-dec 2021.
Salariul aferent lunii sept mi-a fost micșorat cu orele nerecuperate.
Va rog sa-mi spuneți cum este legal și anume dacă este în regula sa mi se plătească salariul integral si sa le restitui eu suma achitata de ei în plus sau sa mi se retina din el.
Dacă fac reclamatie la Itm ca mi s-a reținut din salariu e ok?
Deasemenea am solicitat pe email
- nota lichidare
- adev. de venit
- adev. concedii medicale,
Și nu le-am primit pana în acest moment.
Tot la itm pot sa fac sesizare?
Mulțumesc frumos pentru răspuns!
Mulțumesc frumos pentru răspuns!
În cazul în care sunt greșite mai multe date din documentele pe care mi le da angajatorul la incetare CIM ( adresa firmei, numărul contractului, termenul de contestatie) cum se procedează?
Mulțumesc mult!
Bună ziua,
Va rog frumos sa ma ajutați cu actele pe care angajatorul este obligat sa mi le elibereze la încetarea CIM.
Menționez ca contractul de munca mi-a încetat conf Art.65, alin 1).
Desemenea plata salariului pentru luna septembrie este 10 Oct.
Eu vreau ca toate actele pe care trebuie sa mi le elibereze, sa-mi fie trimise cu posta sau curierul, se poate?
Trebuie sa fac solicitare scrisa sa-mi elibereze actele?
Mulțumesc frumos pentru înțelegere!
Notificare desființare post și decizie incetare CIM
Va rog mult ma puteți ajuta cu un model de notificare desființare post și decizie CIM?
Mulțumesc frumos
Răspuns la discuția Rog ajutor,
Fisa postului
Bună ziua,
Fisa postului e anexa la CIM, pe care nu am primit-o în momentul semnării contractului, poate sa mi-o dea angajatorul în preaviz? Și dacă da, sunt obligata sa o semnez?
Mulțumesc frumos pentru înțelegere!