Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, Va rog sa ma ajutați cu un răspuns legat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, Va rog sa ma ajutați cu un răspuns legat de faptul ...

Bună ziua,
Va rog sa ma ajutați cu un răspuns legat de faptul ca în urma solicitării unor acte suplimentare de la angajator( nota lichidare, adeverinta de venit, adeverinta concedii medicale), acesta a refuzat sa mi le dea, motiv pentru care am sesizat ITM-ul ( acum este în verificare).
Pe aceasta perioada de verificare, angajatorul poate sa-mi trimită o adeverinta necesara pentru somaj? ( este un alt document, fata de cele pe care le-am solicitat initial).
Sau după soluționarea sesizării le pot solicita acest ultim document împreună cu celelalte documente?
Mulțumesc frumos pentru înțelegere!
Pe aceasta perioada de verificare, angajatorul poate sa va comunice adeverinta necesara pentru somaj.
Încheiere contract munca

Bună ziua, am fost angajata de o firma de contabilitate din București, pentru o alta firma cu punct de lucru în Craiova, perioada determinata 3 luni, perioada proba 15 zile lucrătoare.
M-au chemat din prima zi de lucru pentru instructaj 5 zile în București, dar eu nu am primit decât prima pagina din contract întrucât mi-au zis ca este stufos iar politica firmei este sa nu trimită pe email și ma așteaptă la București unde-mi vor da și contractul.
Pe prima pagina deja am observat ca au scris ca-mi voi desfășura activitatea la punct lucru+sediu. Ce sa înțeleg?
Menționez ca punct de lucru ei nu au în Craiova.
În situația în care merg la București și nu sunt deacord cu contactul sau clauzele din acesta pot renunță la post?
Sau ma obliga sa le plătesc toate cheltuielile pe care le-a făcut firma cu mine, gen: cazare, transport, diurna, test PCR, etc.?
Mulțumesc frumos pentru răspuns!
În situația în care nu sunteti de acord cu contactul sau clauzele din acesta puteți renunța la post.