avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Activitate paula38

Activitate paula38

Buna ziua,ma aflu in urmatoarea situatie,am cumparat un teren ,la masuratori cadastru am constatat lipsa 90 m ,mai pot revendica acceasta lipsa teren ? si daca da cel care detine terenul a construit un garaj pe care la obtininut printr o ascensiune imobiliara ,garaj care la randul sau la vandut,intrebarea mea este cum recuperez terenul lipsa daca exista acceasta constructie pe teren,care sunt pasii de urmat? va multumesc .
art 61 lit a
Buna ziua,supun atentiei dvs urmatoarea problema,in luna noiembrie ,in urma unui anunt de angajare pentru postul de dispecer ,si agent securitate ,m-am prezentat impreuna cu tatal meu,la punctul de lucru unde 3 zile am fost,,scolarizati,,pentru acceste doua posturi,ni s au incheiat contracte de munca pe perioada nedeterminata eu pentru functia dispecer,tatal meu ca si agent,am lucrat 3 luni fara nici o abatere,fara sa ridicam nici o obiectie desi programul de lucru se schimba de la o zi la alta ,si existau mai multe nereguli ,dupa 3 luni ,in ziua cind eu eram libera si tatal meu de serviciu la jumatatea programului de lucru ,sefa de tura a venit si ia spus tatalui meu ,ca din accel moment nu mai suntem angajatii firmei,fara nici un fel de explicatie,a doua zi tatal meu a mers iarasi la locul de munca a scris un referat de mina pe o coala,in care cerea explicatii si motivul pentru care am fost ,,concediat,,pe accea foaie sefa de tura a scris si semnat,ca tatal meu a avut un comportament necorespunzator,fata de angajatul magazinului pentru care se asigura paza,,si amentionat in scris ca incepind de la accea data nu mai lucram.Relatez,,incidentul ,,la care face referire sefa de tura,am fost cu 2 zile in urma in acceasi tura cu tatal meu,in accea zi ,magazinul a facut inventar,si au spus ca dispecerul trebuie sa ramina la inventar asta in conditiile in care in fisa postului nu era prevazut accest aspect,accest inventar depasea programul de lucru,iar cel mai grav era faptul ca magazinul fiind situat in afara orasului,nu mai aveam mijloace de transport cu ce sa ajung acasa,precizez ca tatal meu terminase programul cu cel putin o ora inainte,si dupa inchiderea magazinului ,ia spus pe un ton normal managerului de la magazin ca nu avem cu ce sa ajungem acasa,si ar fi corect ca macar sa anunte in prealabil ca se ramine peste program,accesta a fost deranjat si a dat ordin sefei de tura ,ca de maine acceasta sa trimita raport la angajator sa fim dati afara,fapt ce sa si intamplat am fost concediati,motivul fiind ca am lipsit nemotivat de la munca,asta in conditiile in care ,un alt reprezentant al firmei ,ne a cerut echipamentul de serviciu,,am fost exclusi de pe grupul unde se stabilea programul de munca ,inclusiv sa modificat planificarea,IN accest caz ,concediere pe motive disciplinare ,pe noi ne afecteaza ,la viitorul loc de munca,am primit decizia ,dorim un sfat cum putem contesta acceasta decizie? nu ne permitem financiar serviciile unui avocat,de accea apelem aici la un sfat,ajutor.fapt pentru care Va multumesc cu deosebita recunostiinta
Buna ziua in luna august 2023 am fost angajata la o firma de paza pe postul de dispecer supraveghere video intr un magazin .tatal meu in acceasi perioada à fost angajat ca si agent paza .ambele contracte au fost incheiate pe perioada nedeterminata.in luna noiembrie eu eram libera tatal meu de serviciu cu 4 ore inainte de incheierea programului i sa cimunicat verbal de catre sefa de tura ca din accel moment noi nu vom mai lucra acolo tatal meu ia cerut sa consemneze in scris accest lucru ceea ce sa si intamplat pe o coala sefa de tura à scris ca amindoi incepind de la accea data nu vom mai lucra semnat de sefa accfea foaie detinem o copie i sa comunicat tatalui meu ca à fost anuntat accest aspect la Bucuresti acolo unde firma isi are sediul noi locuim in provincie 300km.am cerut prin mail motivele incetarii contractului de munca.azi primind o adresa prin care ni se aduce la cunostiinta faptul ca suntem cercetati disciplinar pt neprezentare la munca asta incepind de a doua zi de cind ni sa adus la cunostiinta faptul ca nu mai lucram acolo.doresc sa ma ajutati cu sfaturi ce pot face in accest caz care sunt demersurile ce le pot face .ce masuri se pot lua impotriva accelei sefe de tura care à mintit si a trimis un raport ca nu ne am prezentat la munca.specific ca atat timp cit am lucrat nu am avut nici o abatere disciplinara sau zii de munca lipsa .am nevoie de ajutorul si sfaturile dvs fapt pt care va multumesc cu deosebit respect
Buna ziua,doresc sa ii fac contract de donatie fiicei mele pe un imobil,dar as dorii sa fiu si precauta totusi,daca in viitor voi avea surprize neplacute,si as dorii sa anulez accest contract,as dorii sa stiu ce trebuie stipulat in contract,si daca accesta se poate anula tot la notariat sau doar in instanta.am adresat acceasta intebare aici,deoarece doresc sa fiu informata inainte de a merge la notariat deoarece in caz de problema ,oar avocatul e cel care te ajuta.va multumesc cu deosebit respect pt raspuns
Buna ziua,supun atentiei dumneavoastra urmatoarea speta,in anul 2018 se finalizeaza un dosar ,obiectul accestuia fiind obligatia de a face,ce implica permiterea accesului intr-o incapere dintr-un imobil,in baza accestei sentinte se recurge si la o executare silita care efectueaza,urmind alte 3 executarii silite care se efectueaza si accestea deoarece parata din dosar nu se opune ,dar reclamanta doreste accesul in intreg imibilul,care nu-i apartine,si astfel mai urmeaza inca 3 executari silite,cu acceasi hotarare judecatoreasca,in prezent a facut un nou proces cerand accelasi lucru ,,obligatia de a face,,,intrebarea mea este pot sa invoc in instanta autoritatea de lucru judecat? ,pot in intampinare sa precizez faptul ca exista un abuz de drept din partea reclamantei,? va multumesc pentru sfaturi si opinii.,cu deosebit respect.
Buna ziua ,va rog daca puteti sa ma lamuritii si pe mine in urmatoarea situatie si sa imi spuneti ce trebuie facut in accest caz/in data de 29.09.2022.o persoana inregistreaza pe rolul judecatoriei ,un dosar civil ,,obligatia de a face,,pe 31.10 2022,completul c27 ,anuleaza cererea,
aceasi persoana pe data de 5.12.2022,deci cam dupa 3 luni,inregistreaza o noua cerere,,tot obligatia de a face,,cerere care ajunge la c14 care pe data de 8.12.2022,amina cauza,si dispune scoaterea de pe rolul c14 a cauzei si trimiterea accesteia in vederea judecarii la c27,iar in prezent exista termen pe data de 20.06 2023,este posibil ca un complet de judecata care sa pronuntat deja ,sa mai jydece din nou o cerere de chemare in judecata cu accelaso obiect,in plus de asta specific ca in urma cu 2 ani sa mai dat o hortarare judecatoreasca tot pe ,,obligatia de a face,,sa pus in executare accea hotarare,iar acum acceasi persoana a initiat aceste demersuri ,cerand accelasi lucru,pentru accelasi imobil,in speta fiind vorba de acceleasi persoane.multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua,problema mea este urmatoarea locuiesc intr-o casa de 20 ani,linga imobilul meu pina acum un am existau niste sere,intre timp cel care detinea serele a parcelat terenul ,si a vandut,linga mine au cumparat teren o familie au construit,o casa,iar acum mi au spus ca ei cand au facut cadastru ,la masuratori ,trebuie sa le cedez eu 60 m teren,in conditiile in care eu de cand am cumparat exista gard cu soclu de ciment,am cumparat cu acte in regula,nu vor sa imi dea nici o alta explicatie ,am cerut lamuriri de la primarie ,raspunsul a fost ,asa a facut firma de cadastru actele,iar primaria a emis autorizatie de constructie,si mi-au spus ca ma vor da in judecata sa mut gardu,asta in conditiile in care constructia este la 1,5 m de gard si sunt 4 geamuri mari si o usa spre curtea mea,inca sunt bulversata de tot ce mi se intampla ,va rog mult orice sfat este bine venit,deoarece din cauza unor probleme financiare nu imi permit consultarea unui avocat,de accea va multumesc anticipat pentru orice sfat si sugestie.
Buna ziua,speta mea este un pic mai complicata,asadar,bunicii imi vand un imobil ,in care este stipulat un drept de abitatie pentru o camera,in favoarea fiicei lor,bunica in urma cu 4 ani da o declaratie la notar,in care specifica ca nu mai este de acord sa se mentina accel drept de abitatie,pentru accea camera,in prezent bunicii nu mai traiesc,as dorii sa stiu daca exista vreun cadru legal in instanta sau la notariat,tiinind cont de accea declaratie notariala a bunicii ,sa modific accest contract astfel incat sa nu mai existe accea clauza de abitatie,specific ca cu persoana in cauza nu se poate ajunge la nici o intelegere.va multumesc pentru orice sfat
Buna ziua,ma confrunt cu urmatoarea problema,mama ma da in judecata aproape in fiecare luna,are niste probleme medicale refuza orice ajutor si mai consuma si alcool,asadar nu am ce face din accest punct de vedere,
in data de 20.09.2022 ,depune o cerere la judecatorie,,obligatia de a face,,,i se anuleaza cererea,pentru ca este a patra oara cind formuleaza acceasi cerere,pe data de 5 .11.2022 depune alta cerere accelasi lucru,,obligatia de a face,de data acceasta raspunsul instantei este urmatorul,,scoaterea de pe rolul completului si trimiterea accesteia in vederea judecarii care a fost investit initial cu cauza inregistrata,adica completul care anterior a anulat cererea,intrebarea mea este ce se poate intampla in continuare,si ce demersuri juridice as putea face sa opresc toata acceasta hartuire asupra mea,de 10 ani imi initiaza procese peste procese,fiind vorba de un imobil cumparat de la bunici cu contract de vanzare cumparare,iar dupa decesul bunicilor ,ea fiind fiica accestora ,pretinde ca este casa ei,ca sa nu mai spun ca in fiecare luna ne reclama la politie atat pe mine ,sotul ,copilul,ne blesteama ,amenita ca ne va omori cu farmece,noi nu locuim in acceasi localitate cu ea,nu am mai vazut-o de mai mult de un an,,crede ca daca ne terorizeaza in accest mod vom renunta la casa,ne a trimis si scrisori in care ne ameninta ca ne omoara cu farmece,ca da foc la casa,politia nu ne ajuta cu nimic,am depus o plingere,am dus dovezi,la politie,au clasat dosarul dupa ce l-au tinut un an in sertare,va rog orice sfat ne este de mare ajutor am ajuns la capatul puterilor.va multumesc