avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Activitate colanc

Activitate colanc

Buna ziua.Suntem o societate cu activitate de productie si dorim sa vindem produse pe o platforma de comert online,livrarea fiind facuta de o firma de curierat.Ce documente ar trebui intocmite si cum pot incasa banii de la clienti?In cazul in care produsele sunt vandute catre persoane fizice,factura trebuie insotita obligatoriu de bon fiscal?Ce particularitati exista privind inregistrarile contabile?
Va multumesc din suflet!
Este corect ca in raportarea la 30 iunie tva neex marfuri si tva neex incasare sa fie prinse la randul 11,iar tva neex plata la randul 6? Conform precizarilor anaf inteleg ca asa e corect.Si totusi imi da o eroare legata de acest tva.Daca cineva imi poate da o alta parere,as fi recunoscatoare.Multumesc.
Sunt un SRL care a incheiat anul 2011 cu pierdere,iar anul 2012 cu profit.Ordinea de repartizare a profitului este obligatorie ca fiind acoperirea pierderii?(eu asa as intelege din art.26 Cod Fiscal). As putea sa nu acopar piederea si sa distribui profitul la dividende daca asa vrea directorul firmei? Rog o baza legala.
Va multumesc.
Cheltuielile facute in 2012,pentru care se inregistreaza venit in 2013,se inregistreaza ca deductibile in declaratia 200/2012?Daca firma va iesi pe pierdere in 2012,aceasta se recupereaza in urmatorii 5 ani? Cum ar fi corect de inregistrat? Va multumesc
Răspuns la discuția TVA LA INCASARE
Multumesc frumos.Sa aveti o zi buna.
Discuție TVA LA INCASARE
Sunt o societate cu TVA la incasare.In luna ian 2013 am incasat un avans de 20000 ron. In aceeasi luna am emis clientului o factura de 12201 ron a carei valoare am scazut-o din avansul primit.Deci TVA-ul aferent facturii il consider colectat la ianuarie. Pentru diferenta de 7799 din avans, consider TVA-ul colectat la ianuarie ,sau la februarie,adica la factura emisa conform legii pina pe 15 februarie,care oricum este mai mare ca valoare.?Cum ar trebui cat mai corect sa inregistrez TVA-ul aferent aceastei diferente?
Va multumesc.