Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie comert online
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie comert online

Buna ziua.Suntem o societate cu activitate de productie si dorim sa vindem produse pe o platforma de comert online,livrarea fiind facuta de o firma de curierat.Ce documente ar trebui intocmite si cum pot incasa banii de la clienti?In cazul in care produsele sunt vandute catre persoane fizice,factura trebuie insotita obligatoriu de bon fiscal?Ce particularitati exista privind inregistrarile contabile?
Va multumesc din suflet!
In colet puneti doar factura. Clientul va plati ramburs catre firma de curierat care ii va da chitanta, valoarea produsului si taxa de transport pe care o calculati ca procent din valoarea produsului si o treceti si pe ia pe factura. Firma de curierat ca va vira dumneavoastra banii incasati de la clienti in contul bancar al firmei.