avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Activitate AdriannIuliann

Activitate AdriannIuliann

Buna ziua!
M-am casatorit in anul 2006, totul a mers bine pana cand au aparut mari neintelegeri intre noi si relatia chiar nu mai putea fi continuata. Am hotarat sa divortam, sotia mea in luna septembrie 2010 a hotarat impreuna cu parintii ei sa bage actele necesare pentru divort. Eu am aflat de aceasta decizie doar in octombrie si de comun acord am hotarat sa ma mut din casa in care locuiam. In urma casatoriei a rezultat o fetita. Dupa ce m-am mutat am vazut copilul de vreo 3 ori pana la prima infatisare,De cate ori am vizitat-o i-am cumparat jucarii, dulciuri, fructe etc. In ianuarie 2011 s-a pronuntat divortul iar copilul a ramas la mama urmand ca sa ne intelegem la un program de vizita intre noi si nu in instanta.De atunci nu m-a mai lasat sa imi vad fiica deloc si tot de atunci ii platesc pensie alimentara 150 lei cat a hotarat instanta.Din martie 2012 nu am mai lucrat dar i-am pus pensia pana in august cum am putut dar de atunci am avut probleme financiare mari si am mai intarziat. Am reusit sa ii pun pana in luna decembrie cum am putut. Mi-am gasit un alt loc de munca dar cu un salariu de 900 lei din care trebuie sa imi platesc rata bancara 500 lei facuta in vremea cand eram casatorit pentru renovarea casei unde locuiam. Astazi m-a sunat seful de post de la politia din comuna in care locuieste ea spunandu-mi ca trebuie sa ii platesc suma de 1300 lei pensie alimentara pentru lunile in care nu locuiam impreuna desi eram casatoriti. De 2 luni de zile sunt in concediu medical din cauza unor prbleme grave cu coloana,momentan sunt internat la spital,fac tot felul de tratamente. Aceste probleme la coloana le am de la locul de munca iar o perioada de timp destul de lunga nu am voie sa fac efort. M-au sunat cei de la firma unde lucrez si au zis ca ei nu ma tin asa, adica tot in concediu medical iar luni merg sa imi bag lichidarea. Cei de la politie au zis ca o sa inainteze dosarul daca nu platesc suma de 1300 lei care nu stiu de unde s-a adunat. Trebuie sa platesc pensie alimentara pe lunile septembrie, octombrie,noiembrie si decembrie 2010? Atunci cand am divortat de la judectorie mi-a zis ca incepand cu luna ianuarie 2011 trebuie sa ii pun 150lei pensie, nici de cum ca ar trebui sa platesc pe acele 4 luni cat nu am locuit cu ea. Ce pot sa fac in acest caz? Ce se poate intampla in situatia in care nu platesc suma aia? Chiar nu stiu de unde sa scot acesti bani, abia ma descurc sa traiesc de pe o zi pe alta, iar acum sunt obligat sa imi bag lichidarea, alt loc de munca nu stiu daca pot sa imi gasesc in graba si mai ales cu problemele de sanatate.