avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate roberto9

Activitate roberto9

Răspuns la discuția Mostenire la notar dupa deces
Multumesc!
Răspuns la discuția Mostenire la notar dupa deces
Verificarea de scripte a fost facuta. Martori am avut la notar ( au dat declaratii ca intr-adevar eu am avut grija de ea in ultimii ani). Martorii sunt o vecina care a vazut grija mea fata de batranica si o doamna de la asistenta sociala care venea o data pe saptaman sa ii verifice tensiunea. Totul a fost facut conform cerintelor notariatului. Nepotul are vreun drept sa imi solicite actul de mostenitor ? daca nu vreau sa il arat, poate sa ma traga la raspundere cu ceva? Multumesc!
Răspuns la discuția Mostenire la notar dupa deces
decesul a avut loc in luna a-9a 2012. actele la notar au fost depuse in octombrie. Sa inteleg ca ar avea dreptul la casa sau la cota parte din ea? Va rog sa ma lamuriti. Multumesc!
Răspuns la discuția Mostenire la notar dupa deces
Aveti idee care este termenul de optiune succesorala? actele au fost facute la 1-2 luni dupa decesul batranei. Multumesc!
Răspuns la discuția intrebare
La fisc trebuie sa apara noii mostenitor (proprietari) si pe urma mergeti la distribuitorii de electricitate, apa, gaz... unde au contracte semnate vechii proprietari. Nu uitati de cadastru si intabulare.
Buna ziua. Din 1987 am locuit cu chirie intr-o casa in Bucuresti. Din 2000 m-am inteles verbal cu proprietara (fiind foarte invarsta) sa am grija de casa fara sa mai platesc chirie. Acum 4 ani s-a mutat in aceasta casa si am avut grija de ea, pana anul trecut cand a murit. Tot anul trecut mi-a zis sa ma interesez ce trebuie sa faca ea sa-mi lase mie casa. Am ajung cu ea in cele din urma la IML la o expertiza psihiatrica deoarece avea 89 ani. Cei de acolo nu au gasit-o intr-o baza de date ca suferind de afectiuni psihice... deci era apta pt a face un act la notar. Cand a murit, am gasit cateva testamente (unul din 1991, altul din 2007) in care preciza ca imi lasa mie toate bunurile mobile si imobile. Aceasta are o singura ruda un nepot ( fiul surorii ei decedate). Nu are parinti in viata, copii nu a avut, sotul a decedat in 1960, sot ce i-a lasat ca mostenire aceasta casa. Am mers la notar sa fac actele de mostenitor. Acel testament fiind scris de mana, a trebuit supus unei expertize grafologice autorizate in baza altor inscrisuri oficiale. Totul a fost ok pana acum cand nepotul se intereseaza de aceasta casa. Ce drept are el asupra acesteia? Precizez ca am si o inregistrare video-audio prin care batranica imi zice ca nu vrea sa-i lase nimic pt ca a dat-o afara din casa si ca eu am avut grija de ea ( am inregistrat-o fara sa stie). Astept un raspuns cat mai urgent. Multumesc! O zi frumoasa!
buna ziua. As vrea sa stiu ce persoana este trasa la raspundere pentru o deshumare mai devreme decat cea de 7 ani. in cimitir avem 2 cavouri unul langa altul. acum 4 ani a fost ingropata o persoana intr-unul din ele. anul trecut cand am ingropat pe alcineva, cei din conducerea cimitirului nu stiau exact in care din ele mai exista un loc liber si am apelat la cineva care a asistat la inmormantarea de acum 4 ani si ne-a precizat ca cel din dreapta este ocupat... cand au deschis cavoul din stanga("cel liber"), surpriza, persoana ingropata acum 4 ani era acolo. cei de la cimitir au scos ramasitele, le-au bagat in saci si le-au inhumat langa noul sicriu depus. Acum fiul decedatei vrea sa ma invinuiasca pe mine pentru ca eu am deshumat cadavrul. Sper ca am descris bine situatia mea. Multumesc.