avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Activitate loredana_baetu

Activitate loredana_baetu

Buna seara, sunt proaspat mamica de 13 zile, locuiesc intr-un bloc de nefamilisti, intr-o camera de 10 metri patrati, cu toaleta si dus la comun. Acum cei de la Asociatia de proprietari sustin ca trebuie sa imi trec bebelusul ca o noua persoana care consuma apa la toaleta, dus si lumina pe casa scarii, sustin ca exista lege data in acest sens, as vrea sa stiu daca este adevarat acest lucru. Va rog sa ma informati cu privire la aceasta situatie, avand in vedere ca bebelusul nu va folosi wc-ul si dusul comun, cel putin pana la varsta de 3 ani. Va rog sa-mi dati trimitere catre lege, as dori sa stiu in ce lege este scris acest lucru,
Sunt proaspata mamica si nu stiu exact daca pot beneficia de indemnizatia de crestere copil avand in vedere ca nu am 12 luni consecutive lucrate anterior. Mai exact am lucrat din 5 sept 2011 - 23 martie 2012(full-time) , si din 11 iunie 2012 - 11 feb 2013 (part-time, mi-a incetat de drept contractul de munca si nu a mai fost prelungit) si am inteles ca nu as beneficia de aceasta indemniatie. Va rog, daca puteti sa-mi spuneti daca pot beneficia de vreun ajutor in afara de alocatia de 200 lei si unde as putea sa merg in acest scop, pentru ca cei de la Primaria Brasov care se ocupa de aceste situatii mi-au spus ca nu ma pot ajuta cu nimic in acest sens.