avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate BordeianuRica

Activitate BordeianuRica

Sunt referent in cadrul unei institutii publice(primarie) avand o vechime de peste 20 ani si in toata aceasta perioada am avut stabilit prin fisa postului atributii de agent agricol ,iar in ultima perioada de referent stare civila, urmand cursuri de pregatire profesionala pentru aceste atributii. Acum am primit fisa postului cu atributii de asistent social , fara a se tine cont de pregatirea profesionala, iar referentul care avea atributii de asistenta sociala a primit fisa postului cu atributii de agent agricol.M-am adresat conducatorului institutiei cu un memoriu unde am solicitat acordarea atributiilor conform pregatirii profesionale, dar nu s-a rezolvat nimic.Rog sa-mi recomandati ce trebuie facut in acest sens.Multumesc.
Discuție fisa postului
Fisa postului unui functionar public din cadrul primariei, poate fi schimbata fara act administrativ(dispozitie), deoarece vreau sa depun actiune in contencios, intrucat mi s-au schimbat atributiunile, fara a se tine cont de pregatirea profesionala.Multumesc.
Discuție salarizare
Sunt functionar public , referent clasa III , grad profesional superior, gradatia 5, clasa 30 avand un salariu de baza de 958 lei.Am o vechime de 22 ani in primaria unei comune de gradul 2 si am solicitat de mai multe ori o crestere salariala(acordarea unei gradatii,clase, trepte) si de fiecare data am fost informat ca, datorita faptului ca am studii medii, nu pot beneficia de o crestere salariala.Rog sa-mi comunicati daca pot beneficia de o crestere salariala conform dispozitiilor legale in vigoare.Multumesc anticipat.
Discuție fisa postului
Sunt referent in cadrul primariei avand pregatire profesioanala de agent agricol si referent stare civila.In aceasta luna am primit fisa postului cu atributii de asistent social fara a se tine cont de pregatirea profesionala si fara a se emite o dispozitie din partea primarului cu privire la acest aspect.Doresc un raspuns.Multumesc anticipat.