avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Activitate nocrs

Activitate nocrs

Răspuns la discuția Facturare intre puncte de lucru?
mirela_durnea a scris:

In situatia in care atat restaurantul cat si afterschoolul sunt activitati ale aceleiasi firme, doar puncte de lucru diferite, cea mai potrivita solutie ar fi utilizarea avizului de insotire a marfii, tranzactia fiind un transfer si nu o vanzare.

Conform Ordinului 3512, avizul de insotire se utilizeaza ca dispozitie de transfer al valorilor materiale de la o gestiune la alta, dispersate teritorial, ale aceleiasi unitati.


Buna ziua,

Multumesc foarte mult de raspuns insa este o mica problema. Afterschool-ul este finantat de catre o terta persoana iar acea persoana a alocat o suma "x" pentru mancare, suma care trebuie justificata cumva (este nevoie de o factura).

(Firma care detine si afterschool-ul si restaurantul trebuie sa primeasca o factura pentru servicii de catering pe care apoi sa o deconteze la finantator. Finantatorul nu poate fi facturat pentru servicii de catering)

Cu stima,
Gigi M.
Buna ziua,

Am si eu o problema si as avea nevoie de ajutorul dvs. Se da urmatoarea situatie:

O firma are 2 puncte de lucru: unul este un restaurant iar celalalt este un afterschool. Ideea ar fi sa ofer mancare pentru afterschool de la restaurant in loc sa contractez o firma externa de catering. As dori si eu sa stiu cum as putea sa inregistrez aceasta tranzactie. Cum facturez?

Va multumesc anticipat,
Cu stima,
Gigi M.