Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Facturare intre puncte de lucru?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Facturare intre puncte de lucru?

Buna ziua,

Am si eu o problema si as avea nevoie de ajutorul dvs. Se da urmatoarea situatie:

O firma are 2 puncte de lucru: unul este un restaurant iar celalalt este un afterschool. Ideea ar fi sa ofer mancare pentru afterschool de la restaurant in loc sa contractez o firma externa de catering. As dori si eu sa stiu cum as putea sa inregistrez aceasta tranzactie. Cum facturez?

Va multumesc anticipat,
Cu stima,
Gigi M.
In situatia in care atat restaurantul cat si afterschoolul sunt activitati ale aceleiasi firme, doar puncte de lucru diferite, cea mai potrivita solutie ar fi utilizarea avizului de insotire a marfii, tranzactia fiind un transfer si nu o vanzare.

Conform Ordinului 3512, avizul de insotire se utilizeaza ca dispozitie de transfer al valorilor materiale de la o gestiune la alta, dispersate teritorial, ale aceleiasi unitati.
Mirela Durnea - Expert contabil, Contabil
mirela_durnea a scris:

In situatia in care atat restaurantul cat si afterschoolul sunt activitati ale aceleiasi firme, doar puncte de lucru diferite, cea mai potrivita solutie ar fi utilizarea avizului de insotire a marfii, tranzactia fiind un transfer si nu o vanzare.

Conform Ordinului 3512, avizul de insotire se utilizeaza ca dispozitie de transfer al valorilor materiale de la o gestiune la alta, dispersate teritorial, ale aceleiasi unitati.

Buna ziua,

Multumesc foarte mult de raspuns insa este o mica problema. Afterschool-ul este finantat de catre o terta persoana iar acea persoana a alocat o suma "x" pentru mancare, suma care trebuie justificata cumva (este nevoie de o factura).

(Firma care detine si afterschool-ul si restaurantul trebuie sa primeasca o factura pentru servicii de catering pe care apoi sa o deconteze la finantator. Finantatorul nu poate fi facturat pentru servicii de catering)

Cu stima,
Gigi M.
nocrs, utilizator
Un punct de lucru nu poate intocmi factura altui punct de lucru al aceluiasi agent economic, intrucat acestea nu sunt doua entitati independente si autonome.