avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate anyana61

Activitate anyana61

multumesc.
Pot sa fiu sef la politia comunitara daca sunt administratorul unei firme?
Răspuns la discuția Cum devin notar?
decebalos a scris:

Atentie,incepand cu 1 ianuarie 2013 accesul in profesia de notar a fodst modificat in sensul in care nu mai ai nevoie de acordul preliminar al unui notar pentru a sustine examenul.Prin completarile aduse la Legea notarilor publici si a activitatii notariale nr. 36/1995 prin legea nr.77/2012 s-au produs importante modificari in materia dobandirii calitatii de notar stagiar si de efectuare a stagiului. Prin urmare, daca, pana in prezent, ca sa devina notar stagiar o persoana era obligata sa aiba avizul unui notar indrumator, incepand cu data de 1 ianuarie 2013, acest fapt nu mai este necesar. Astfel, o persoana care indeplineste conditiile prevazute la art. 16 din Legea nr. 77/2012 pentru modificarea si completarea Legii nr. 36/1995 si doreste sa devina notar stagiar, trebuie sa se adreseze Camerei Notarilor Publici in a carei circumscriptie se afla postul vacant cu o cerere de inscriere la concurs sau examen, fara a mai fi necesar sa prezinte un aviz din partea unui notar public care urma sa il angajeze si in al carui birou ar urma sa-si efectueze stagiul. Vezi interviul acordat pentru Luju de presed.notarilor publici Viorel Dumitru.Sper sa-ti fie de folos!



Va multumesc f mult ca mi-ati raspuns. m-am uitat pe site-ul Camerei Notarilor Publici din judetul meu, insa nu apare deocamdata niciun anunt cu vreun post vacant.. Presupun ca de acum inainte, spaga nu se va mai duce la notarul care sa te angajeze, ci la membrii sau presedintele Camerii...
Răspuns la discuția Cum devin notar?
A-propos, are habar cineva de cati bani ar trebui dati unui notar ca sa ma primeasca ca stagiar? ca presupun ca asa stau treburile.
Răspuns la discuția Cum devin notar?
Va multumesc ca mi-ati raspuns.. Inseamna ca nu am nicio sansa..nu am pe nimeni apropiat care sa fie notar, deci nici o sansa sa ma primeasca un necunoscut..ca asa e azi, in tara noastra... Of, Doamne...
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
monia1977 a scris:

nu am cartea la mine, dar stiu ca am gasit acolo raspunsul la subiectul 4 de la proc pen cu citatia inmanata sotiei, daca se mai citeaza la termenul urmator partea si inca ceva... dar si din subiecte date in 2011.


Aceasta este cartea la care te referi? [ link extern ]
buna ziua! stie cineva daca pot sa sustin examenul pt notari stagiari daca NU sunt angajata in cadrul unui birou notarial? am doar 9 luni de experienta ca si consilier juridic.. Ce modalitate ar fi ca sa sustin acest examen? Subiectele sunt tip grila sau clasice?