avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate stef55

Activitate stef55

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti banii pentru achizitionarea camerelor de supraveghere se pot
trece pe lista de plata in fondul de reparatii sau intr-un fond special.As vrea sa mai stiu daca o persoana nu este de acord cu aceste camere ,se pot achizitiona?
Mentionez ca sunt montate la intrare in bloc si in scara blocului unde este si casieria.
Multumesc
La blocul in care locuiesc s-au facut revizii dar pe punctele de ardere si numai celor la comun,si are pret pe punct de ardere ,nu global cum sustineti.
Celorlalti li sa facut in perioada diferite functie de data incheieri contractului cu distrigaz.
Eu inteleg principiul: propritate comuna si folosinta ,dar daca eu nu beneficiez de utilitatea acelui lucru de ce sa platesc.In cazul meu poate sa opresca apa celor 3 apartamente.
Pe mine nu ma afecteaza.
Va contrazic ca revizia sau verificare se face pe puncte de ardere.
Am facut revizia la ap. la comun si a venit factura de la distrigaz pe asociatia de proprietari cu apartamentele respective (nu la totii proprietarii din condominiu).Eu am facut revizia si am platit pentu ap.meu ,la fel ca si ceilalti cu contracte individuale.
E ilogic ce sustineti si ..............
Eu am intebat daca si apartamentele la comun trebuie sa plateasca conducta mea.Cum imi raspundeti d-voastra inteleg ca trebuie sa platesc si consumul lor de gaze.
Cu conducta de gaze.
In procesul verbal intocmit la aceea data ,cei care nu au vrut sa-si monteze apometrele la subsol si-au asumat raspunderea pentru eventualele defectiunii aparute la aceea conducta. Coducta era foarte veche si cred ca din 3 in 3 luni se iveau probleme.Blocul fiind necontorizat la aceea vremei s-a hotarat montarea contoarelor la subsol pentru fiecare apartament asta a fost si motivul pentru care am dorit renuntarea la aceea conducta.
Multumesc de raspunsul partial.As vrea sa-mi raspundeti si la celalalta situatie.
Exact asa am facut ,am oprit apa apartamentelor invecinate celui afectat(avand posibilitatea pentru ca au contoarele si implicit robinetii la subsol),am constatat ca nu era de la dansii ,apoi am oprit coloana care alimenteaza cele trei apartamente si s-a constatat ca era de la teava care ii alimenta pe ei.
Multumesc dl.Adriantot.
Dl.Grandanat cu scuzele de rigoare nu sunteti in tema.Eu am contact de gaze individual,deci este o teava de gaze care alimenteaza apartamentele care au contracte individuale si alta care alimenteaza restul apartamentelor.Am avut probleme cu teava care alimenta apartamentele cu contract individual,vi se pare corect sa plateasca si cei care nu au contracte?
Cred ca nu m-am exprimat corect,eu nu ma alimentez din acea teava,doar cele trei apartamente.Sa zicem ca este cum spuneti ,dar daca teava de pexal care este paralela cu cea comuna si ma alimenteaza doar pe mine este suportata tot de toti locatarii in caz de avarie?
As vrea sa intelegeti ca de la subsol pleaca pentru fiecare apartament o teava (pexal) pentru apa rece si una pentru apa calda .
Contoarele sunt montate la subsol iar la cele trei apartamente in casa.
Buna ziua,
Locuies la bloc si avem contorizare individuala apa rece si calda (de la subsol fiecare apartament are separat trasa conducta (pexal)de apa calda si rece,mai putin trei apartamente.Din teava comuna,pe verticala,de la subsol sunt alimentate cele trei apartamente.Intre etajele 1 si 2 sa fisurat teava.Cum se repartizeaza cheltuiale reparatiei?