avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Activitate myky123

Activitate myky123

buna ziua.am si eu o problema in legatura cu dreptul de proprietate a terenurilor agricole.mamaia mea a mostenit de la tatal ei care a murit in 1947 un teren de 2 ha.nu are titlu de proprietate ca la rupt sora ei dar are scos de la arhiva un document care spune urmatoarele:conform reformei agrare din 1945 rezulta ca tatal ei are 2 ha de teren arabil pe raza comunei x.nu figureaza pe lista definitiva ci numai cu tabelul cu indreptatiti la improprietarire.iar pe un extras de pe recensamantul proprietarilor de teren agricol din comuna x din 1945 rezulta ca tatal ei poseda 1.50 teren arabil.pamantul este si stim si cn il foloseste,dar cei de la primaria comunei ne tot pun in asteptare.a depus si o contestatie la prefectura iar raspunsul primit a fost ca defunctul(tatal ei) figureaza cu suprafata de 2 ha teren arabil,pe tabelul cu indreptatitii la improprietarire si nu figureaza pe lista definitiva a improprietaritilor cf reformei agrare din1945.si ia respins cererea de revendicare a terenului.ce putem face sa isi revendice pamantul?cum putem dovedi ca are dreptul la acel teren care sigur stim k il foloseste cineva?ce acte mai trebuiesc?va multumesc anticipat
multumesc o zi buna
buna ziua as mai reveni si eu cu o intreabare,daca eu nu sunt casatorita legal cu tatal copilului,si el recunoste copilul el poate beneficia de stimulentul de insertie?mentionez ca copilul va fi trecut pe numele lui in acte.
va multumesc mult pt raspunsuri,o zi buna va doresc
buna ziua as reveni si eu cu cateva intrebari daca e posibil,am inteles ca daca sotul are un an vechime se poate dupa ce nasc eu sa beneficieze imediat dupa nastere de stimulentul de insertie de 500 de ron si sa munceasca in continuare fara sa intre in concediu de crestere a copilului,daca da pentru ce perioada poate sa ia stimulentu,un an sau se poate si doi?daca beneficiaza de stimulent poate fi dat afara de la munca in aceasta perioada?va multumesc
multumesc frumos pt raspuns.dar daca sotul intra cu o luna sau doua inainte de nasterea copilului in concediu medical poate sau nu sa beneficieze in continuare de ccc?
sunt insarcinata in 30 de sapt si vrem ca sotul sa intre in concediu de crestere a copilului pt ca eu nu muncesc daca este dat afara de la munk inainte cu 2 luni sa vina bebe mai beneficiaza de concediu prenatal in situatia in care are mai mult de un an de zile la locul de munca pana in prezent?