avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate nedelcuvictoritza1990

Activitate nedelcuvictoritza1990

Discuție Mostenire
Buna ziua!
Bunicii din partea sotului meu au avut 2 fii(socrul meu si fratele acestuia).Socrul meu a avut 3 fii iar fratele acestuia 4 copii. Bunica sotului a murit acum 18 ani. Acum 7 ani a murit unchiul sotului meu,iar acum 2 ani socrul meu. Vara trecuta a decedat si bunicul sotului meu.
Actele de pe proprietatile bunicilor(case si pamanturi) le-a luat una din verisoarele sotului meu.
I-am cerut actul de proprietate de pe casa batraneasca a bunicilor(pentru ca am auzit ca ei ar vrea sa o darame si sa vanda pamantul pe care se afla aceasta).Verisoara sotului meu a spus ca nu exista acte pe aceea proprietate,ca s-au pierdut.
Intrebarea noastra este: Cum putem proceda sa intram in posesia acelor acte sau sa facem altele? Si daca e posibil sa deschidem proces de succesiune si sa se imparta in mod egal intre toti nepotii toate proprietatile bunicilor?
Va multumesc frumos !
O zi frumoasa!
Buna ziua!
Am cumparat saptamana trecuta o masina din 2005 inmatriculata in 2005 in Ro,rulata doar in Ro.Am toate actele.
Intrebarea mea.. Care sunt pasii de urmat in vederea transcrierii masinii pe numele meu? Certificatul fiscal il pot cere eu sau trebuie sa mearga neaparat proprietarul? Proprietarul fiind plecat din localitate pentru cel putin o luna de zile.
Si trebuie sa platesc taxa de prima inmatriculare din nou,chiar daca aceasta a mai fost platita? Iar timbrul de mediu se poate recupera,evita cumva?
Va multumesc!
O zi frumoasa!
Răspuns la discuția Somaj in Italia
Adica,mai exact ? Poate beneficia de somaj sau nu ?(I-au fost platite toate contributele de catre angajatori,iar in ianuarie 2013 s-au implinit 2 ani de cand a inceput munca in Italia).Deci daca are toate contributele platite de angajatori,si de catre primul si de catre actualul(agentia),poate beneficia de somaj?
Ce acte trebuiesc depuse la INPS?
Multumesc frumos !
Discuție Somaj in Italia
Buna ziua !
Sotul meu a lucrat prima oara in Italia in ianuarie 2011 pe o perioada de aproape 2 luni.Apoi a inceput sa lucreze in aprilie 2011 pana acum cu o agentie(contracte determinate pe o saptamana,2,o luna,etc) si acum am aflat ca are ceva probleme de sanatate(suspect piatra la rinichi) si ar vrea sa mearga in Romania sa se trateze si sa isi faca analize pentru ca e mai ieftin.Cei de la munca i-au dat ok-ul si i-au spus ca pur si simplu nu o sa ii mai prelungeasca contractul.Intrebarea mea este,are dreptul la somaj?(Pentru ca daca isi ia concediu nu stie pe ce perioada sa isi ia si oricum,la ei nu isi poate lua decat concediu fara plata,pentru ca le plateste zilele de concediu) .Si daca da,care sunt pasii de urmat?
Va multumesc frumos! O zi buna !