Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj in Italia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj in Italia

Buna ziua !
Sotul meu a lucrat prima oara in Italia in ianuarie 2011 pe o perioada de aproape 2 luni.Apoi a inceput sa lucreze in aprilie 2011 pana acum cu o agentie(contracte determinate pe o saptamana,2,o luna,etc) si acum am aflat ca are ceva probleme de sanatate(suspect piatra la rinichi) si ar vrea sa mearga in Romania sa se trateze si sa isi faca analize pentru ca e mai ieftin.Cei de la munca i-au dat ok-ul si i-au spus ca pur si simplu nu o sa ii mai prelungeasca contractul.Intrebarea mea este,are dreptul la somaj?(Pentru ca daca isi ia concediu nu stie pe ce perioada sa isi ia si oricum,la ei nu isi poate lua decat concediu fara plata,pentru ca le plateste zilele de concediu) .Si daca da,care sunt pasii de urmat?
Va multumesc frumos! O zi buna !
Pentru obţinerea indemnizaţiei pentru şomaj in Italia neste nevoie ca persoana respectivă să fie asigurată la INPS de cel puţin 2 ani şi să aibă cel puţin 52 de contribuţii săptămânale vărsate în ultimii 2 ani, înaintea întreruperii raportului de muncă.
Adica,mai exact ? Poate beneficia de somaj sau nu ?(I-au fost platite toate contributele de catre angajatori,iar in ianuarie 2013 s-au implinit 2 ani de cand a inceput munca in Italia).Deci daca are toate contributele platite de angajatori,si de catre primul si de catre actualul(agentia),poate beneficia de somaj?
Ce acte trebuiesc depuse la INPS?
Multumesc frumos !
Cornel Vasile, Consilier juridic
După ce persoanele s-au înscris pe listele de şomeri din cadrul Centrelor de ocupare, se poate prezenta cererea de indemnizaţie de şomaj la birourile INPS competente teritorial în termen de 68 de zile de la încetarea raportului de muncă. Formularul de cerere este disponibil la birourile INPS şi pe site-ul www.inps.it la secţiunea „formulare”.

Asadar pasi sunt:
1 inscrierea pe listele de someri din cadrul centrelor de ocupare

2. depunerea cererii de indemnizatie la INPS teritorial