avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Activitate crissea

Activitate crissea

Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Asta era si problema, ca avem o unitate legala si nu intelegeam de ce era posibila lex tertia- cand stiam doar ca e permisa in cazulpluralitatii de infractiuni; dar lex tertia mai este permisa si in cazul dispozitiilor mai favorabile privind institutii autonome: incriminare/ conditii deexistenta si tratament sanctionator/ suspendarea executarii/ prescriptie si etc. Eu asa am inteles, sper ca am explicat clar :)

Edit: da, ne-a cam dat batai de cap grila asta, nu prea intelesesem legea penala mai favorabila :) Mai postez, Gilia, cand mai gasesc cate ceva :hugall:
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Gilia_stud a scris:

[ link extern ]




Gilia si Ariss, am inteles acum :): se pot aplica dispozitii mai favorabile din legi diferite fara a se crea o lex tertia daca , sa zicem, preluam din lege1 incriminarea faptei iar din lege2 conditiile/ sanctionarea infractiunii continuate (unde era problema) .Multumesc pentru ajutor si interventii! :beer::coffee::thumbup: tuturor , doar e sambata seara! :)
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Csorin a scris:

eu raman la parerea mea ..........:)


desigur, nu te obliga nimeni sa-ti insusesti o alta parere...:)
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Csorin a scris:

esti sigura ? :)


:) am deschis ceaslovul si citez ( Udroiu): " aceasta forma agravata se va retine si in ipoteza in care intre faptuitor si victima exista o disproportie vadita de forta ce face practic imposibila orice incercare a victimei de a se apara"...mai citeaza el si o dec a ICCJ din 2010 privind o tentativa la omor calificat savarsita asupra unui copil de 4 ani
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Csorin a scris:

carmen0602 a scris:

Am "furat" o grila de pe grup de pe Fb , unde lumea se cearta care e varianta corecta la aceasta grila compusa de o domnisoara.

OMORUL este CALIFICAT atunci cand:
a) este savarsit asupra sotului:
b) este savarsit asupra unui membru de familie;
c) este savarsit asupra unui copil de 4 ani.


a ,b ,

c , eu nu prea cred ca este...:)


Sorin, ai si lit d) la art 175 cand disproportia fizica vadita dintre agresor si victima echivaleaza pentru aceasta din urma cu o neputinta in a se apara.
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Este posibila aplicarea unor dispozitii mai favorabile din legi diferite in urmatoarele situatii:
a. concursul de infractiuni
b. infractiunea continuata
c. incadrarea juridica a faptei potrivit unei legi si retinerea circumstantelor atenuante conf altei legi
d. retinerea unei circumstante atenuante conf unei legi si atribuirea efectelor acesteia potrivit unei alte legi




Gilia si Roxy: Streteanu da ca raspuns corect a si b- si nu inteleg de ce e si b-ul #-o...iar la el nu ma astept la greseli.
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
carmen0602 a scris:

Am "furat" o grila de pe grup de pe Fb , unde lumea se cearta care e varianta corecta la aceasta grila compusa de o domnisoara.

OMORUL este CALIFICAT atunci cand:
a) este savarsit asupra sotului:
b) este savarsit asupra unui membru de familie;
c) este savarsit asupra unui copil de 4 ani.


Parerea mea e ca, daca mergem strict pe cod, este si b-ul corect: membru de familie este ruda apropiata care locuieste si gospodareste cu faptuitorul, deci art. 149ind1 include art 149; dar, daca mergem sipe explicatia completatoare data de legea 217/2003 care excede cerintei art 175 lit c, atunci rasp b nu mai e corect. Interpretabila grila :)

Răspuns la discuția Admitere INM 2013
olivia_pope a scris:

crissea a scris:

olivia_pope a scris:

avecon, cum se solutioneaza exemplu care l-am dat eu ?????
care ar fi impedimentul sa nu se anuleze? lasam la o parte modul de executare, ca pana la majorat respecta obligatiile prev de art 103 si dupa majorat art 86.
chiar nu e polemica gratuita.
alte pareri?





impedimentul ar fi ca vorbim de o analogie in defavoarea inculpatului, contrara prevederilor art 7 din Conventia Europeana.
pe de alta parte, ma uit crucis la solutia INM si-mi pare un vis urat....ei ce temei au??????


temeiul INM-ului ar fi art. 480 Cpp raportat la 447 Cpp si anularea unei hotarari pentru a face aplicarea unui concurs nu este o analogie in defavoarea inculpatului, ci chiar in favoarea lui.


Din punctul meu de vedere, alin 2 al art 110 ind1 contine o enumerare limitativa si eterogena; omisiunea legiuitorului de a include si art 85 - anularea suspendarii executarii, este mai mult decat evidenta, mai ales ca, modificand de atatea ori Codul Penal, ar fi avut ocazia sa "remedieze"...dar nu s-a intamplat; iar clauzele de analogie eterogene sunt considerate in defavoarea inculpatului si, prin urmare, interzise( vezi Streteanu, Drept penal general pag 47 si Udroiu intr-o discutie privind aplicabilitatea alin 2 al art 75 Cp- circumstantele agravante judiciare).
Temeiurile pe care le-ai aratat se aplica, desigur, in cazul in care avem o suspendare conditionata a pedepsei aplicate minorului- conf art 110 si se descopera ca anterior ramanerii def a hotararii acesta mai savarsise o alta infractiune- cazul retinut si in speta INM.
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
catalin1980 a scris:

Avecon a scris:

olivia_pope a scris:

avecon, cum se solutioneaza exemplu care l-am dat eu ?????
care ar fi impedimentul sa nu se anuleze? lasam la o parte modul de executare, ca pana la majorat respecta obligatiile prev de art 103 si dupa majorat art 86.
chiar nu e polemica gratuita.
alte pareri?


sa inteleg ca sunt exclus de la dialog?:(

avertismentul cu polemica era pentru mesajul meu, eu nu fac polemica gratuita , era o idee

referitor la speta: e simplu , nu sunt legiuitor

cine sustine ca daca se folosesc majuscule si multiple semne de intrebare, argumentele se vor fi dovedit mai puternice? retoric , nu astept raspuns

catalin , nu stiu daca va referiti la mine , imi doresc sa nu, nu e enclava mea, nu am nimic de demonstrat; de invatat, da , cu siguranta, si de la colegii forumisti cu placere si bucurie


Tocmai d asta nu am nominalizat.Daca ganditi asa,e un lucru bun.


ufff cum au crescut temperaturile si virtual....sar cuvintele ca gradele in termometru, si cu ce amplitudine :))) Asta sa fie efectul domnului Udroiu? :)))))

Pentru cine doreste sa-mi dea o opinie, am o intrebare scoasa dintr-o grila a dlui Streteanu: in ce fel se pot aplica dispozitii mai favorabile din legi diferite in cazul infractiunii continuate?

Grila e asa:
Este posibila aplicarea unor dispozitii mai favorabile din legi diferite in urmatoarele situatii:
a. concursul de infractiuni
b. infractiunea continuata
c. incadrarea juridica a faptei potrivit unei legi si retinerea circumstantelor atenuante conf altei legi
d. retinerea unei circumstante atenuante conf unei legi si atribuirea efectelor acesteia potrivit unei alte legi
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
ahhh...pai in link-ul INM avem doar suspendare conditionata care poate fi revocata/ anulata dupa cum stim, problema era ptr suspendarea sub supraveghere sau control la care face referire art 110 ind 1 ...si care poate fi doar revocata, nu si anulata