avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate dudu2000_ro

Activitate dudu2000_ro

Totusi fiind vorba de tatal respectiv fiul biologic exista sau nu o baza legala pe care se poate lucra la un asemenea caz?
Buna ziua!Un copil nerecunoscut legitim de catre tatal sau,decedat intre timp,are dreptul la a mosteni bunuri mobile si imobile apartinute acestuia!Multumesc frumos!
Buna ziua!Incerc intr-un mod cat mai sintetic posibil sa expun o dilema in care se afla familia mea si pe care nu s-a gandit nimeni pana acum sa o abordeze din punct de vedere legal!

Deci,bunica si bunicul meu,decedati, au 6 copii!4 in viata si 2 decedati!Patru copii vin dintr-o relatie a bunicii de dinaintea casatoriei cu bunicul meu!Relatie care din pacate nu a fost legaliazta in nici un fel si nici copiii rezultati nu au fost inscrisi vreodata pe numele tatalui natural!Deci in momentul casatoriei cu bunica,bunicul a si inscris toti cei patru copii pe numele sau!Intrebarea mea este:Au dreptul la a mosteni tatal natural cei patru copii care nu au fost inscrisi pe numele acestuia?Bunica ar fi avut vreun drept legal de pe urma relatiei avute cu acel barbat,repet tatal natural al celor patru copii?Multumesc mult pentru interesul acordat si astept eventuale intrebari in cazul in care intrebarea mea nu e destul de explicita!
Multumesc din inima pentru interesul acordat subiectului propus de intrebarea mea!Nu pot sa zic-din motive evidente de necunoastere a dreptului de orice natura! :-) - ca acum lucrurile imi sunt cu mult mai clare dar evident ca am gasit raspunsul la intrebarea mea:SE POATE!Presupun ca nu are sa fie usor de dobandit toata documentatia necesara dar am sa ma mobilizez cu toate fortele pentru obtinerea acestora...pentru a transfera fetitei nu doar un pic din identitatea mea dar si o responsabilitate majora atunci cand are sa fie timpul!Multumesc domnule avocat ...multumesc in numele tuturor celor care intreaba primulk notar iesit in cale si ca si raspuns au doar banalitati de genul : de ce va complicati viata?...nu e posibil!...etc...o palma data tuturor acelor colegi ai dumneavoastra care au ramas in urma cu cel putin 20 de ani!Multumesc mult!
Buna ziua tuturor!Ma numesc Sergiu,cetatean roman,nascut in Romania pe 13/07/1971!Locuiesc in Italia din 2000!Impreuna cu partenera mea(necasatoriti legal) de viata,cetatean slovac am dat nastere in mai 2008 fiicei noastre, Melissa!Tin sa precizez ca toti trei avem domiciliul stabil in Italia si ca fetita e nascuta in Italia!Din motive de comoditate si de birocratie am ales de comun acord cu partenera mea sa ii dam fetitei cetatenia slovaca!Tot de comun acord am dori sa achizitionam pe numele minorei un teren pentru constructii si sa si construim pe acesta un imobil,totul fara sa ne deplasam in Romania!Care ar fi documentele necesare pentru delegarea unei terze persoane fizice sau juridice pentru realizarea acestei propuneri?Multumesc frumos!