avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Activitate mircea_2013

Activitate mircea_2013

Buna ziua.
Sunt angajatul unei societati de peste sase ani, aceasta societate avand un numar de angajati in numar de aproximativ 2500. Am fost incadrat pe postul de inginer de sistem in informatica. Exista posibilitatea schimbarii incadrarii profesionale pe un alt post ? Si daca da, in ce conditii si daca puteti sa-mi dati numarul articolului de lege.
Din cate stiu acest lucru se poate, dar numai daca societatea isi restrange activitatea, lucru care in momentul de fata este practic imposibil deoarece societatea nu numai ca face angajari dar se si extinde.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Salariu
Dar 2011, 2012 si 2013 ?
Răspuns la discuția Salariu
ITM Olt nu m-a contactat nici inainte de a merge la societatea unde lucrez, nici dupa ce au fost acolo. Resurse umane mi-au spus ca au fost acolo si ca ar fi bine sa nu mai chem autoritatile.
De mentionat este faptul ca eu am toti fluturasii cu salariul pe care l-am incasat luna de luna din anul 2008, plus actele care s-au semnat pe perioada nedeterminata, acolo precizandu-se : conditiile contractuale raman aceleasi.
Discuție Salariu
Buna ziua.
Sunt de profesie inginer si sunt angajatul unei societati din Slatina din anul 2008 luna octombrie. Aceasta societate are peste 2000 de angajati.
In momentul angajarii salariul de incadrare a fost 1400 ron, respectiv salariul net 1080 ron.
Pana in momentul de fata salariul meu a ramas acelasi, nu a crescut absolut deloc desi conform contractului colectiv de munca salariul fiecarui angajat a crescut anual. Am fost de nenumarate ori la departamentul resurse umane sa cer explicatii dar in zadar, din contra eu sunt cel apostrofat, ba mai mult intreband despre cresterile salariale mi s-a spus ca nu am dreptul. De mentionat ca in aceasta societate esti bine vazut, bine platit daca ai "pile, relatii, conexiunui". Consider ca mi s-au incalcat drepturile salariale si imi pot recupera banii numai prin instanta.
In anul 2010 am facut o petitie online pe site-ul Inspectiei Muncii Bucuresti. In aceasta petitie nu mi-am trecut numele si nici numele societatii. Raspunsul ITM Bucuresti a fost sa le trimit numele, respectiv adresa mea.
Recunosc, nu am facut acest lucru fiindu-mi putin teama, respectiv datorita neincrederii in institutiile romanesti.
In acest an in luna februarie am facut din nou o petitie online pe site-ul ITM Bucuresti, de aceasta data trimitandu-le numele, adresa, nr. telefon, respectiv numele societatii unde lucrez. ITM Bucuresti a redirectionat aceasta petitie catre ITM Olt (probabil va intrebati de ce nu am facut aceasta reclamatie de la bun inceput catre ITM Olt. Normal, pentru ca nu am incredere in ei, neincredere justificata).
ITM Olt a mers la societatea unde lucrez fara sa ma contacteze, neluind nicio masura. Nu stiu exact care-i procedura dar cred ca ITM Olt ar fi trebuit sa ma intrebe si pe mine despre ce-i vorba, care-i nedreptatea care consider ca mi s-a facut.
Intre timp departamentul resurse umane a incercat sa-mi spuna ca se va rezola aceasta problema (binenteles numai minciuni) si ca nu trebuie sa chem autoritatile. Astept sfaturi.
Va multumesc.