avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate nicolae67

Activitate nicolae67

Am servit legiunea straina timp de 5ani, am iesit cu alta identitate, cu cetatenie franceza..eu comunic zilnic cu cei de la interpol si mi-au zis k dak intru in belele sa ma prezint imediat la ambasada frantei, dar eu nu vreau sa fug, vreau sa plec cu capul sus. Vreau un avocat bun care sa ma scoata basma curata.
Buna dimineata, am mai multe intrebari la care va rog sa imi raspundeti.
Zilele trecute am fost chemat la politie din cauza unui apel la 112, nu am dat nici o declaratie, nu am primit nici o amenda, nimic, doar ca am fost batut de seful de post. In ziua urmatoare m-am imbatat si pe mess am amenintat-o pe fiica sefului de post(celui care m-a batut) ca o sa ma razbun, ca o sa-l impusc..etc..am fost chemat la politie, mi-a oprit la politie si mi-a zis ca imi face dosar penal si ca nu o sa mai pot iesi din tara(respectivul stie ca peste 2 sapt vreau sa plec in legiunea straina) Intrebarile mele sunt: Imi poate face dosar penal pentru asta? Imi poate baga asa rapid interdictie de a parasi tara? Va multumesc anticipat
Buna seara,
Problema mea este urmatoarea: Am lucrat aproape 6 luni la o firma de paza. Am lucrat o luna in orasul meu, in Botosani dupa care am fost trimis intr-un obiectiv in alt oras, la Galati. Acolo am semnat un alt contract, unde era trecuta alta societate la angajator deoarece in obiectivul respectiv, beneficiarul vroia ca firma de paza sa fie in pefecta legalitate. Acolo am lucrat de pe 6 noiembrie 2012 pana acum doua zile cand mi s-a comunicat ca am fost dat afara si trebuie sa parasesc obiectivul. Problema cea mare e ca nu am mai luat salariul acolo din ianuarie, deci am 3 salarii restante la ei, si nici nu stiu ce salar au trecut ei pe contract pentru ca l-am semnat in alb, nici nu mi s-a dat un exemplar si mie asa cum cred ca e normal..deci nu stiu macar ce bani am de luat. Rog pe cineva care stie, sa-mi spuna ce pot sa fac.