avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate caluschidanut

Activitate caluschidanut

Cum pot concedia un angajat care nu executa dispozitiile scrise si verbale ale unui asociat cu 50% din firma dar care este tinut in spate de celalalt asociat care are 50%.Multumesc anticipat.
Suntem doi asociati cu drepturi de 50%.Din cauza unui accident auto am fost imobilizat si indisponibil o perioada de timp din activitatea firmei.De administrarea ei am avut incredere ca se va ocupa celalat asociat fara imputernicire. Cand am revenit am cerut asociatului actele financiar-contabile pe ultimii doi ani si nu vrea sa le puna la dispozitie,(inclusiv calculatoarele parolate),m-am trezit cu inca 5-6 rude de ale lui angajate in firma care nu fac nimic si sunt remunerati plus firma plateste dari pentru ei,iar in acest interval a reusit de a cumparat increderea sefilor de baze de productie(puncte de lucru) care la revenirea mea nu-mi mai respecta dispozitiile mele cu 50% ci numai ale celuilalt asociat cu 50%.Consiliati-ma va rog cum pot inchide punctele de lucru macar pana aflu ce profit sau pierdere este pe societate si pana nu nu se maresc pierderile.
Cum pot recupera evidenta contabila a unei firme luata abuziv (fara nici o imputernicire) de un actionar cu 50%.Mentionez ca suntem in societate 2 actionari cu 50% actiuni.Multumesc anticipat.