avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate 12bag

Activitate 12bag

Răspuns la discuția vreau masina straina
dar daca mi se face procura ca utilizez autovehicolul, propietarul ramanand acelasi, pot circula cu numere straine pana la expirarea taxelor?
imi spune-ti va rog daca vreau sa cumpar o masina straina cu acte valabile in tara de origine, pot merge cu ea pana imi expira valabilitatea actelor (itp, asigurare) sau trebuie sa o inscriu pe romania ?
care este procedura in cazul in care as vrea sa imi retrag declaratia facuta la procuror ca parte vatamata intr-un dosar privind traficul de influenta? mai pe larg, dosarul a fost deschis in urma unor declaratii la politie, acesta a fost transferat la parchet, eu am fost chemata la parchet si intrebata daca imi sustin declaratia facuta la politie, am zis ca da si sa scris la calculator o noua declaratie identica cu cea scrisa de mana la politie.
1-- daca persoana invinuita nu recunoaste, ce se intampla ca martori nu sunt decat cuvantul meu contra al lui?
2--m-am gandit ca ar fi bine sa retrag acea plangere (declaratie) facuta la procuror si sa termin odata, ca nu imi convine sa lipsesc de la servici apoi sa fac 200km dus-intors pana la parchet, care este procedura de retragere? +ca am aflat ca persoana aceasta are o gramada de probleme de sanatate si nu as vrea sa mai ii fac si eu probleme.
se da urmatorul subiect, persoana 1 trebuie sa fie concediata pentru a fi angajata alta, in ultimele 2 saptamani cat mai avea pana sa-i expire c.i.m. se cauta diverse motive ca persoana respectiva sa aiba abateri, nereusind se face o inscenare de furt in ziua cand aceasta era de servici, dar nici cu aceasta nu s-a reusit nimic, incep apoi batjocuri, injurii la adresa acestei persoane, care ca sa i se dea pace le zice sefilor ca are inregistrari cu acestia luand bani pentru angajare, si le va trimite superiorilor lor daca continua asa. acestia se potolesc, persoanei1 ii inceteaza contractul , aceasta sterge inregistrarea deoarece nu avea nici un rost sa o pastreze si oricum nu stia adresa patronului, alta persoana vine in locul ei,
dupa 2 saptamani aceasi persoana 1 afla ca cineva trimisese mesaj la fostul sef in numele ei in care i se solicita o suma de bani in schimbul inregistrarilor in caz contrar acestea sunt trimise patronilor - mentionandu-se adresele acestora si se da un nr de cont -- exact al persoanei 1, aceasta afla de la politistul de servici ca fostul sef a depus plangere de santaj ivocand ca adresa patronului o stie doar el ( sotia si fiul locuiesc si lucreaza in aceasi cladire si cica n-o stie nimeni) si ca acea adresa se afla pe un hdd de pc care ii lipseste si ca persoana 1 ar fi furat hdd sa afle adresa, iar numarul de cont persoana 1 isi da seama ca a fost luat numai din dosarul de deducere, extrasul de cont fiind atasat pentru a primi bani pe card, dosar care a stat peste 1 luna printre alte documente la accesul mai multor persoane. trebuie mentionat ca fiul sefului cand ramane fara bani gaseste ce sa vanda pentru a face rost de bani, avand deseori contact cu politia locala pentru conducere fara permis, avand prieteni dubiosi, unii luand contact cu drogurile,
persoana 1 a declarat verbal in fata politistului de serviciu ca nu are nici un amestec privind presupusul santaj , fiind cunoscut ca nu e prima inscenare pe care acest sef cu familia sa o face, ramanand ca sa fie contactat de politist in caz de ceva,
scuze ca am scris atat, persoana 1 vrea sa stie daca se poate trezi cu dosar penal, sau chemat in judecata sau mai stiu eu ce.
Răspuns la discuția plata cartii de munca
multumesc de raspuns,
adica sa isi plateasca singur contributia la somaj prin conventie, sau ceva de genul, iar dupa 12 luni sa inceteze cu acea conventie si sa beneficieze de somaj 6 luni.
am auzit ceva si vreau sa stiu daca este adevarat, daca o persoana isi plateste singura cartea de munca, dupa 1 an are dreptul la somaj ?