avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate inorog

Activitate inorog

Răspuns la discuția Platesc tva la vanzare teren?
Multumesc.Dar va rog sa ma lamuriti ca in cursul anului 2016 s-a depasit plafonul de 220.000 lei. Si la tranzactii facute de persoane fizice peste acest prag sunt obligate sa se inregistreze in scopuri de TVA.Cred ca este legat de art 269 din CF. Multumesc.
Buna ziua.
Am primit teren ca mostenire cu certificat de mostenitor.
In 2016 am vandut parte din acest teren pe loturi(mai multe tranzactii).Au depasit suma de 220.000 lei! Trebuie sa platesc TVA????Trebuie sa ma inregistrez la ANAF ca persoana fizica in scopuri de TVA??? Sau imi trimit ei decizie?
Multumesc.
Buna ziua.
AM nevoie de o lamurire. Daca CA in iunie 2015 a fost mai mare de 220.000 lei s-a depus bilant la 30.06.2015 .In 2016 ca la 30.06.2016 a fost mai mica de 220.000 lei. Trebui adepus bilant la 30.06.2016??? Se i a in calcul CA pt semestrul fiecarui an sau odata depus se depune in fiecare an bilantul semestrial??#-o
Multumesc anticipat!
Buna seara.
Legat de impozitul specific din 2017.Daca sunt platitor de impozit pe venit 3% am cod caen 5621 - ,,Activităţi de alimentaţie (catering) pentru evenimente”; platesc impozit specific?Activitatea mea presupune sa pregatesc mancare pt evenimente( cu materia prima a beneficiarilor) si facturez doar manopera.Mai platesc si impozit de 3%????? si impozit specific?????Pt activitatea care o prestez ( din descrierea de mai sus) ce cod caen pot folosi pt a nu mai plati acest impozit specific!Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Declaratia 390
Multumesc.O seara buna!
Răspuns la discuția Declaratia 390
Multumesc.Sa inteleg ca pt contractul de comision intre parteneri UE se declara si acela in D390 cu P-servicii? Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Declaratia 390
Sa inteleg ca in D390 o trec cu P prestare de serviciu??Desi in realitate este o livrare de bunuri.
Răspuns la discuția Declaratia 390
Multumesc.
Discuție Declaratia 390
Buna ziua.

O livrare de bunuri intracomunitara ( din RO in Germania) cu dovada CMR , ambii parteneri au coduri valide de TVA se inscrie in declaratia 390? Multumesc.
Buna ziua.

Va rog sa ma ajutati cu o lamurire. Curtea de conturi a fost in control in august 2016 si a stabilit ca sa restitui o suma din salariu calculata gresit pt perioada noiembrie 2015-martie 2016. Pot sa ma folosesc de amnistie?Ma ajuta sau va trebui sa returnez suma ?Multumesc anticipat.