avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate acatanas

Activitate acatanas

Răspuns la discuția PFA si ajutor somaj
Multumesc!
Buna ziua,
Detin un PFA sistem real, in paralel sunt angajata cu carte de munca. Din luna mai 2016 firma la care lucrez isi incheie activitatea. In ce conditii pot beneficia de ajutor de somaj astfel incat sa nu inchid sau sa suspend PFA-ul ?

Discuție Declaratia 600
Buna ziua,
In cazul unui PFA in sistem real care are venitul brut anual 4500 lei trebuie depusa declaratia 600 ?

Multumesc!
Răspuns la discuția Taxe si impozite PFA
Multumesc pentru raspuns!
Care venit sa nu fie mai mare ? Daca, de exemplu, venitul brut lunar = 600 lei si dupa deducerea cheltuielilor venitul net = 300 lei . Si, pentru acest venit cat trebuie sa platesc pentru somaj si pensii ? ( impozite pe care nu le plateam pana acum )
Buna ziua,
Din anul 2012 am PFA sistem real, il paralel angajata . Ca impozite am platit 16% impozit pe venit si 5,5% CASS. Incepand cu luna octombrie voi ramane doar cu PFA.
1. In ce conditii pot lua somaj , in cazul in care firma la care lucrez se desfiinteaza ?
2. Ce impozite trebuie sa platesc in plus , in cazul in care venitul brut anual al PFA este aproximativ 6000 lei ?

Va multumesc.
multumesc pt raspuns!
Buna ziua, am cateva intrebari , nu inteleg foarte bine cum sa procedez.
Sunt PFA neplatitor de TVA, sistem real, prestari servicii . In medie emit 2-3 facturi lunar toate catre firme platitoare de TVA
Va rog sa ma ajutati cu raspunsuri la urmatoarele :
1. In RJIP inregistrez in mod cronologic incasarile si platile efectuate ( consumabile, combustibil, facturi gaz... ) , acestea din urma la valoarea lor cu TVA
2. In Jurnalul de vanzari trec facturile la data emiterii ( si nu la data cand s-a efectuat plata dupa extrasul de cont bancar asa cum este inregistrat in RJIP )
3. In Jurnalul de cumparari trec toate bonurile, chitantele, facturile deductibile si nedeductibile pt calcului impozitului - valoare fara TVA si TVA calculat
4. In declaratia 392B - la cifra de afaceri : facturi emise in anul respectiv , sau emise si incasate ? pot fi incasate in anul urmator
- la livrari de bunuri - facturi emise in anul respectiv
-la achizitii - se trec toate bonurile si chitantele sau doar ceea ce este achizitionat / platit cu factura?
Răspuns la discuția Declaratie 392b
Va multumesc!
Discuție Declaratie 392b
Va rog sa ma ajutati cu completrea D392b pentru urmatorul caz:
PFA neplatitor de TVA, sistem real
- pentru anul 2013 am emis 5 facturi prestari servicii in valoare de 4000 lei, am incasat doar 4 dintre ele in valoare de 3000 lei
- cheltuielile pentru anul 2013 sunt in valoare de 2500 lei ( intretinere locuinta, transport, birotica, impozite )
Ce completez la :1. Cifra de afaceri
2. Livrari de bunuri si servicii
3. Achizitii de la persoane inregistrate in scop de TVA
Multumesc!
Da, asa este. Multumesc!