avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 893 soluții astăzi
Forum Activitate raicuraisa1

Activitate raicuraisa1

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc frumos pentru raspuns.
Pretul platit reprezinta cca 10,%, din valoarea de piata a imobilului.
Se poate considera un pret neserios?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Din păcate pt dvs la acest moment nimic..Era bine dacă discutați cu un av înainte de a încheia actul,sau măcar întrebați notarul.S a plătit un preț,s au transferat banii,cât reprezinta din valoarea de piață a imobilului?

Buna ziua.
Am vandut o vila fiicei mele la un pret preferential.
Nu am prevazut nici o clauza viagera.
Locuiesc in aceasta vila, neaband alta casa.
Acum ea ma ameninta cu evacuarea.
Ce actiune juridica as putea face pentru a locui in casa pana la sfârșitul vietii?



Va rog sa-mi spuneti ce exceptie pot sa invoc in baza NCPC in situatia in care contractul de imprumut a carui revocare se cere printr-o actiune pauliana, a fost terminat prin achitarea integrala a sumei imprumutate .Este aceasta o actiune ramasa fara obiect?
Multumesc
Va rog sa-mi spuneti daca in NCPC exista vreo prevedere legata de recalcularea cheltuielilor de executare,la valoarea executata
Sunt un creditor si ma aflu in situatia in care suma executata efectiv de executor este mult mai mica decat valoarea titlului executoriu (reprezinta cca 8%) intrucat debitorul si-a achitat singur debitul . Eu am platit executorului anticipat si integral cheltuielile pentru executarea integrala a titlului. Pot cere executorului recalcularea la valoarea executata si restituirea sumei platite in plus?
Multumesc
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in ce privesc actiunile pe care le pot intreprinde in situatia in care am depus un document la registratura (cu numar de intrare) si anexa o chitanta care atesta plata unei taxei de timbru, iar aceasta din urma , respectiv chitanta originala nu a mai ajuns la instanta, motiv pentru care cererea mi-a fost anulata.
Suspectez ca chitanta a fost "pierduta" cu intentie. Ce actiuni legale pot demara si impotriva cui?
Multumesc pentru raspuns.
In situatia data am timbrat si am anexat chitanta ( am numar de inregistrare de la registratura) , dar s-a pierdut pana la instanta.....
Pot sa ma inscriu in fals in aceasta situatie impotriva incheierii de anulare?
Va rog frumos sa-mi spuneti daca in situatia anularii unei cereri de recuzare pentru netimbrare, exista posibilitatea formularii unei noi cereri de recuzare pentru aceleasi motive ,intr-o alta sedinta , daca pozitia judecatorului se mentine cu privire la antepronuntare si in sedintele urmatoare
Multumesc
In conditiile in care cererea de recuzare a fost respinsa pe motiv de netimbrare, desi am depus chitanta care atesta plata taxei de timbru, am vreo posibilitate de actiune impotriva incheierii de respingere a recuzarii? De exemplu recurs,....etc
Răspuns la discuția cerere de recuzare
Instanta a respins recuzarea ca netimbrata, desi eu am timbrat cu 100 Ron asa cum mi-a comunicat judecatorul in sedinta.Am depus si chitanta la cererea de recuzare.
Pot sa mai fac ceva?
Va rog sa-mi comunicati cum se timbreaza cererea de recuzare
Trebuie si timbru in afara de taxa de timbru